Skip to main content

Lenmagkenyér (Ψωμί από λιναρόσπορο)


A múltkor írtam a mandulás-kenyeremről, ami egy hétig simán kibírja hűtőben, zárt dobozban. Most lenmagból próbálkoztam. Lassan egy hónapja étkezem gabonamentesen (néha becsúszott kevés kukoricaliszt vagy hajdinaliszt, mindkettő gluténmentes), de maglisztekhez még mindig nem fértem hozzá. Tudom, tudom, neten rendelni lehet, de utána akarok nézni az áraknak és a boltoknak, erre pedig egyszerűen nem volt még időm és energiám. Így hát maradok a tört magoknál. A lenmagot eleve pehelyként, illetve tört magként vásároltam, a receptet pedig a neten találtam egy paleos blogban, de ha megfeszítettek sem tudom kinél, mert a kisokos füzetembe jegyeztem le forrás nélkül. Így hát sajnos nem tudom megjelölni az eredeti bejegyzést, de amúgy-is vannak kisebb változtatások ahhoz képest nálam.
Hozzávalók:

* 3 tojás
* 10 dkg tört lenmag
* 2 ek őrölt hámozott mandula
* 1 ek zsír
* 1 kk só
* 1 kk köménymag-por

A tojásokat kézzel felvertem, majd mindent összekavartam. A masszának folyósnak kell lennie (galuska-tészta sűrűség), mert a lenmag nagyon magába tudja szívni a folyadékot.

Én majdnem hideg sütőbe tettem 180 fokra, olajjal kikent 20x7 cm-s alu-tepsibe, és 30 perc alatt készen volt. Beledugtam egy szuvlaki-pálcikát és láttam, hogy megszilárdult és nem ragadt semmi a pálcikára, így hát kivettem és rácsra borítva hagytam kihűlni. Finom, de nagyon laktató (és itató) kenyérke.





Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..