Skip to main content

Lecsó eltevés

Nagyon kedves és személyre-szóló ajándékokat kaptam az idén vendégeimtől. A. hozott nekem édesítővel készített ribizlilekvárt, amiből már egy fél kanálnyi sincs :), aztán pár napja F. 3 kiló magyar lecsópaprikával és 1 kg mákkal érkezett (emlékezett rá a tavalyról, hogy panaszkodtam, nem találok itt finom lecsónak való paprikát! :)). Ezek az igazi ajándékok egy ilyen haspóknak, mint amilyen én vagyok :)
Pár napja pedig paradicsomot szedtem egy nagy kiterjedésű paradicsomneveldéből, a földre lehullottak között sok olyat találtam, mik pont megfelelőek eltevésre. Így hát elérkezett az első eltevések ideje. Ma eltettem lecsónak az összes magyar paprikát, illetve ami még belőle maradt, kb. 2,5 kilót. Ehhez hasonló paprikát lehet itt kapni, de nem ugyanazt. 

Általában ahogy nézegettem a neten, a paradicsom aránya a paprikához 1:2 szokott lenni, vagyis általában fele annyi paradicsomot tesznek bele, mint paprikát. Gondolom ennek praktikus okai is vannak, mert a paradicsom rengeteg levet ereszt, így ha túl sok van belőle, akkor agyon kell főzni a lecsót, hogy normális állapotba kerüljön. Az én arányaim inkább szemre voltak, de a 2,5 kg paprikához tettem kb. 2 kg paradicsomot, kb. 800-900 gr hagymát (fehéret, pirosat vegyesen, nagyobb kockákra vágva),  4-5 nagy cikk fokhagymát és 2 nagy leveseskanál durva tengeri sót. A hagymát kb. 2 ujjnyi olívaolajon kezdtem el üvegesíteni, majdnem rögtön rá is tettem a paprikát, fokhagymát, majd miután összefonnyadtak kissé, rá a paradicsomot. Addig főztem, amíg a paprika is megfőtt és a lé kissé besűrűsödött. 
Az üvegeimet kimostam, majd 100 fokon a sütőben csírátlanítottam. Mindig ügyelek arra hogy a még teljesen forró anyag a sütőből kivett üvegbe menjen, így nem használok soha semmihez tartósítót, de a sütőt nem kapcsolom le, amíg egyenként fel nem használok minden üveget. Az üvegek tetejét is mindig a sütőbe teszem, így azok is csírátlanítva vannak.

A fenti mennyiségekből lett 3 literes üveg és 3 kisebb (talán 700-800 gr-os) üveg lecsó. Ahogy megtöltöttem az üvegeket, fejre állítottam őket kb. 10 percre, majd mindent száraz dunsztba tettem (egy nagy pokrócba csavartam), ahol hagyom őket szépen kihűlni.

Jól el is fáradtam, de nagyon finom lett, szépen kanalazgattam kóstolás címszó alatt :)








Comments

Anikó said…
szép és guszta lett:-))))

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..