Skip to main content

Töltött disznócomb-rolád (Γεμιστό χοιρινό μπούτι - ρολό)


(ελληνικά στο τέλος του κειμένου)
A hentesemtől vásároltam egy szép, kb 2 kg-s csont nélküli combot, amit kicsit kiklopfolt nekem, annyira, hogy tölthető legyen.

Töltelék:

25 szilva (most csak aszalt volt, ezeket jó egy nappal előtte piros borba áztatni)
1 nagyobb póréhagyma fehér része apróra vágva
4-5 zsenge, leveles zellerszár
kb. 6 lk olívazsír, belülről megkenegetni

A sütés előtti napon állítottam össze a roládot, így pácolódott is egyben egy napot. 
Miután megkenegettem a húst, sóztam, borsoztam, rápakoltam a tölteléket, majd felcsavartam. Csavarás közben is minden réteget kívülről is sóztam, borsoztam. Spárgával összekötöttem, szőlőlevelekbe, majd sütőpapírba bugyoláltam. Krumplikat vágtam "kidonato" formára, vagyis hosszúkás szeletekre, alaposan beolajoztam őket, majd sóztam, borsoztam, oreganoztam. A húst egy beolajozott tepsi közepére helyeztem, köréje szorosan a krumplikat. Még öntöttem hozzá olajat, hogy kb. 1 ujjnyi legyen a tepsi alján (szigorúan olívaolajat használok ezekhez az ételekhez), majd felöntöttem kb. 1 pohár citromleves vízzel (kb. 2 közepes citrom leve), annyival, hogy a krumplikat majdnem ellepje.
Közepes  majd alacsony lángon sütőben (200, majd 180 fokon), kb. 3 órát sütöttem középső rácson. A krumpli a citromlé miatt nem fő szét, nagyon finom lesz. Néha pótoltam vízzel, mert lefőtte az egészet és nem akartam hogy száraz legyen.
Nagyon finom volt:)















Η ΣΥΝΤΑΓΗ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ


ΥΛΙΚΑ
1 -1/2 κιλό μπούτι χωρίς κόκαλο
2 πράσα κομμένα σε ροδέλες
25 δαμάσκηνα
1 ποτήρι κόκκινο κρασί
1 ποτήρι κονιάκ
6 κουταλιές βούτυρο
15 κληματόφυλλα ζεματισμένα
αλάτι - πιπέρι
1 ρόδι καθαρισμένο


Εκτέλεση
Βάζουμε τα δαμάσκηνα σε ένα μεγάλο μπολ και ρίχνουμε κρασί και κονιάκ. Τα αφήνουμε να μαλακώσουν.Ζεσταίνουμε το βούτυρο στο τηγάνι και σοτάρουμε τα πράσα να μαλακώσουν.
Παίρνουμε λαδόκολλα και στρώνουμε τα αμπελόφυλλα.
Αλατοπιπερώνουμε το κρέας και το τοποθετούμε πάνω από τα αμπελόφυλλα.
Απλώνουμε τα πράσα πάνω στο κρέας αφού δεν είναι πολύ ζεστά.Κατά μήκος τα δαμάσκηνα όσα πάρει. Τα υπόλοιπα τα φυλάμε.
Τυλίγουμε το ρολό με τη βοήθεια της λαδόκολλας και τοποθετούμε σε ταψί ή πυρέξ το ρολό.
Ψήνουμε για 1 -1/2 ώρα στους 180 βαθμούς.
Μετά την 1 ώρα βάζουμε τα υπόλοιπα δαμάσκηνα με τη μαρινάτα στο πυρέξ μαζί με το ρολό και σερβίρουμε όταν είναι έτοιμο το ρολό με τα δαμάσκηνα και το ρόδι.



Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..