Skip to main content

Tarhonyás zúza és egyszerű tarhonyás leves (Τραχανάς σούπα και τραχανάς με στομάχι κοτόπουλου)

A tarhonyás bejegyzésem végén ígértem, hogy írok a tarhonyás ételekről. Nem akarok most egy általánosabb témájú bejegyzést írni, hanem leírom annak a két tarhonyás ételnek a receptjét, amit ismerek. Ezenkívül még nagyon sokféleképpen készítik a tarhonyás ételeket Görögország vidékein, arról nem is beszélve, hogy a múltkori tarhonyakészítésről szóló bejegyzésemből, kimaradt a Thrákia vidékén készített zöldséges tarhonya bemutatása. 


Én mindig egyszerű tarhonyalevest szoktam készíteni, úgy, ahogyan azt anyósomtól tanultam. Nagyon nagyon szeretem, főleg a hideg napokon.Sűrűre szoktam főzni és amolyan egytálételként esszük.

Tarhonyaleves

Hozzávalók:

1 tányér leveshez 2 lk édes tarhonya, ha híg levest akarunk és 3-4 lk ha sűrű levest
kb. 6 tányér leveshez egy közepes hagyma
1 db. 250 gr-s apróra vagdalt paradicsomkonzerv saját levében
olívaolaj

A fazekam aljába ujjnyi olívaolajat öntök, ezen kissé megfuttatom az apróra vágott hagymát. Mikor üveges, ráöntöm a tarhonyát, kicsit átforgatom, majd felöntöm vízzel, a paradicsomlével, sózom és hagyom jól besűrűsödni, átfőni (kb. 20 perc., attól függően milyen típusú búzából készült a tarhonya). Forrón esszük jó nagy darab fetasajjtal és olívabogyóval.




Tarhonyás zúzaleves

A barátnőm, akivel a tarhonyát is készítettük és aki nagy mester minden ház körüli munkában, többféleképpen készíti a tarhonyás ételeket. Egy nagyon gyors étel, amit lehet savanyú de akár édes tarhonyából is, a tarhonyás csirkezúza-leves (ő savanyúból szokta). Ezt készítette aznap, mikor a tarhonyakészítéssel pepecseltünk.

Hozzávalók:

csirkezúza
tarhonya
pár paradicsom szeletelve vagy kevés paradicsomlé
csirke ételízesítő kocka, só, bors

Elkészítés:

A csirkezúzát alaposan meg kell tisztítani folyó víz fölött. Utána fazékba tesszük, jól felöntjük vízzel és kevés só, ételízesítő hozzáadásával megfőzzük (én nem szoktam ételízesítőt használni). Mikor megfőtt, hozzáadjuk a tarhonyát (1 tányérra 2 lk-t számolva, hogy ne legyen nagyon sűrű leves), a paradicsomszeleteket vagy a bébi paradicsomokat vagy a paradicsompasztát (ami van otthon) és készre főzzük. Ennyi, nagyon egyszerű és nagyon ízletes, ha valaki szereti a zúzát.



Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..