Skip to main content

Kétszínű kalács (Τσουρέκι δίχρωμο)

A tavaly nagyon sokat kísérleteztem a kalácstésztával és végül azt a következtetést vontam le, hogy kalácsot nem nehéz készíteni, de olyan kalácsot, mely napok múlva is puha, foszlós és friss, bizony nem könnyű. Nagyon puha tészta szükségeltetik hozzá, amivel meg lehet tanulni bánni, de kezdő főzicskélőknek ijesztő lehet. Ezekről mind beszámoltam ebben a kalács postomban.


A kétszínű kalácsot is természetesen a nálunk fellelhető legjobb kalácslisztből készítettem, a Robin Hood-ból, aminek nagyon magas a protein értéke 14,14 gr a 100 gr lisztben. 11 gr-s proteinértéken alul meg sem érdemes próbálni a kalácskészítést, mert a kalács nem lesz foszlós!

Hozzávalók a kétszínű kalácshoz:

* 500 gr liszt
* 1 zacskó élesztő vagy 1/2 kg liszthez való friss élesztő
* 150 gr cukor
* 60 gr vaj (nem margarin!)
* 250 ml tej
* 2 tojás
* citromreszelék (1 lk)

Elkészítés:

- a mixerbe beleteszem a lisztet, a száraz élesztőmet és a száraz ízesítőket, mikor használok (a masztix és a mahleb port), most a kétszínű kalácsnál nem használtam
- a tejet felmelegítem és elkeverem benne a vajat és a cukrot, addig amíg felolvadnak. A tej ne legyen forró, annyira lehet meleg, hogy az ujjunkat ha beledugjuk, benne is tudjuk azt tartani!
- a mixer mellé készítem az enyhén felvert, inkább összekavart tojásokat - de mehetnek bele egyben is, ahogy vannak

A mixer dagasztókanalait használom. Beindítom, alacsony sebességen és lassan a száraz hozzávalókhoz adom a tejjel elkavart anyagokat, utána pedig lassacskán a tojásokat.



Ilyen állagú a tészta. Olajos kézzel vagy kaparóval nagyon szépen lejön a dagasztókarokról. Mikor ilyen nyúlós, kész a dagasztási fázis.

A tésztát olajos kézzel kettőbe osztom, az egyik felét visszateszem és belekeverek 2 lk kakaót és 1 kk porcukrot. Utána a két tésztalabdát félreteszem és megkelesztem addig, amíg duplájára nőnek.





Ezután 3-3 rudat sodrok belőlük, eleinte megolajozva, majd kicsit lisztezve a deszkát, hogy dolgozni tudjak a tésztával.



Ekkor jön a fonás, ehhez ez a videó remek útmutató:



Miután összefonom a kalácsot, sütőpapírral bélelt formába teszem és megint duplájára kelesztem.


180 fokra előmelegített sütőben 30 perc alatt megvan. Szoktam hideg sütőbe is tenni, ekkor 3/4 óra kell neki.





Comments

marisz57 said…
Nyersen is, sülve is gyönyörű a kalácsod! És biztos nagyon finom - szívesen megkóstolnám!

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..