Skip to main content

Cukkinispita (Κολοκυθόπιτα)

A cukkinispite rétestésztából készül. Én és a családom a vékony tésztalapokat kedveljük, ezekbõl 4 darabot szoktam a tepsi aljába teríteni, 4 darabot pedig a töltelék tetejére.

A rétestészta készítését ITT írom le.
A képekre kattintva meg lehet csodálni a pitét teljes nagyságában:)) A képek 2001 júniusában készültek a konyhámban.


A kész pita.


Hozzávalók

* 1 adag rétestészta (fél kiló)
* 1 1/2 kiló cukkini
* 400 gr fetasajt apróra morzsolva
* 4 tojás
* 2 fejes hagyma apróra vágva
* 1/2 marék friss apróra vágott ánizs vagy kapor
* só, bors, olívaolaj

Elkészítés

Előkészítjük a réteslapokat.

Amíg a réteslapok pihennek vagy kiengednek ha fagyasztottat vettünk, elkészítjük a tölteléket, a következõ módon. Megmossuk a cukkiniket és lereszeljük õket a reszelõ nagylyuku részén. Beletesszük egy szitába és kinyomogatjuk türelemmel belõlük a levet. Egy nagyobb tálba zúdítjuk, hozzáadjuk a fetasajtot, az enyhén felvert tojásokat, a hagymákat, a friss ánizst és sózzuk, borsozzuk ízlés szerint. Mindent jól összekavarunk.

Egy tepsit megolajozunk majd lefektetjük az elsõ réteslapot. Ezt megkenegetjük bõven olajjal és ráfektetjük a következõ lapot, ezt addig folytatva amíg az elsõ adag réteslap elfogy. Erre ráfektetjük egyenletesen elsimítva a tölteléket. Ezt beborítjuk a következõ adag réteslappal, az elõbbiekben leírt módon. Aki szereti ha szép színe van, megkenheti a felsõ megolajozott réteget vízzel hígított tojásfehérjével, én csak olajosan szoktam megsütni.

Ezután vagy a szeleteket jelzõ csík mentén bevágjuk a tésztát vagy villával megszurkáljuk hogy a gõz el tudjon távozni és ne emelje meg a piténk fölső réteg lapját.

Közepes sütõben szép pirosra sütjük.

Tipp: jó ha a legalsó létrafokon sütjük hogy az alsó lap is jól átsüljön és szép piros legyen.

Mi hidegen is szeretjük.

Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..