Skip to main content

Hogyan készítsünk tehéntúrót ?

Ez a beírás inkább a velem egysorsúaknak lehet érdekes, vagyis a Görögországban élő magyar társaimnak, hisz itt nem lehet kapni azt a felénk tehéntúrónak nevezett tejterméket. Kicsit az "anthotiro" hasonlít hozzá, habár az igaziból az erdélyi ordának lenne a megfelelője, amit a Magyarországiak nem ismernek.
Az alábbi elkészítési módot megint Enikőtől kaptam, Svédországból, ő is így készíti "odafent" a tehéntúrót.

3 l joghurtot felteszünk a kályhára alacsony hőfokon melegedni. Kb. 30-40 perc után, a túró jól láthatóan elválik a savótól és összecsomósodik. Ezt leszedjük, betesszük egy gézbe, majd a gézbe kötött túrót egy szűrőbe, hagyjuk a levét kifolyni. Éjszakára a gézt összecsomózzuk és felkötjük egy edény vagy kagyló fölé, hagyjuk a levét alaposan kicsöpögni.

Lehet belőle készíteni: tehéntúrós gombócot, varga bélest, fel lehet használni rétestölteléknek, körözöttnek
vagy frissen, ízesítve pl: fűhagymával, paprikával, fokhagymával lehet fogyasztani, stb.. A receptben megadott 3 l joghurtból kb. 650-700 gr túró lesz.

Tipp:  
amíg kitanulmányozzuk, hogy milyen fajta tejtermékből milyen ízű lesz, lehet kevesebbet is csinálni és kávéfilterben lecsorgatni.

Miután magam is kipróbáltam, teszek fel képet, addig is álljon itt mások hasznára is a javaslat.

Comments

Latsia said…
Az orosz "Tvorog" nagyon jó kis túró és azt biztosan lehet kapni Görögországban is hyperekben. Én azt használom Cipruson, és minden "magyar túróshoz" bevált.
Latsia said…
Az orosz "TVOROG" tökéletesen helyettesíti a magyar túrót én azzal helyettesítek Cipruson.
Gondolom Görögországban is kapható hypermarketekben...
Ha gondolod, egy próbát megér.
Évi said…
Köszi hogy megosztod velünk!Én Olaszország közepén élek és itt sincs az a fajta turó amiböl finom gombócot is készithetünk.Már megyek is a boltba és csinálom!

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..