Skip to main content

Gomba frikasze módra vagy rizottóval (Μανιτάρια φρικασέ η με ριζότο)

Nem mondhatnám, hogy egy jellegzetes étel Görögországban. Ugyan vannak gombatelepek, itt nálunk Evián is, mégsem találkoztam sok helyen az itt leélt 25 év alatt - meghívásaink alkalmával - gombás étellel . Sőt, az az érzésem, hogy csak az utóbbi években lopta be magát a görög étrendbe és nem is állandó rendszerességgel. Ez alkalommal az általam nagyon szeretett óriási barna Eviai gombákból készítettem frikase-t. Ez a gomba eléggé hasonlít a vargányához, ebben a beírásban nemcsak a frikase receptet írom le, hanem Enikő svéd vargányás rizottóját is. Így lehet választani a rizses vagy a salátás változat között.



Gomba "frikasze" módra
Hozzávalók:
  • 1 kg szeletelt gomba
  • 4 zöldhagyma
  • 2-3 római saláta széles csíkokra vágva
  • 1 marék zöld-kapor
  • 1 l zöldség- vagy csirkelé (vagy sima víz)
  • só, bors
A tojásos citromos öntethez:
  • 2 tojás
  • 1 nagy, leves citrom leve


Elkészítés
A szeletelt gombát 2 ujjnyi olívaolajon megfonnyasztom, majd rájuk zúdítom a karikára vágott friss hagymát. Aki szereti, tehet hozzá 1 póréhagymát, csak a  fehér részét. Ráteszem a csíkokra vágott salátát, kicsit rázogatom vagy finoman kavargatom, amíg a saláta veszít méretéből, összeesik. Ekkor sózom, borsozom az étel (nem szabad a gombát az elején sózni!!) és hozzáöntöm a levet, amit én szemre szoktam. A legjobb ha a levet lassacskán adjuk hozzá, kóstolgatva közben az ételt, nehogy szétfőjenek a salátalevelek. Akkor kész, amikor minden puha és van alatta bőven lé. A végén adom hozzá a kaprot is.
Az öntethez felverem a két tojást, majd hozzájuk öntöm a citromlevet. Ahogy megpuhul az étel, lehúzom a tűzről és a léből lassanként a citromos öntethez öntök, folytonosan keverve azt. Mikor már meleg az öntet, ráöntöm az ételre, amit visszatolok lassú tűz fölé. Egyet kell rottyanjon és már kész is van. Az öntettel az ételt nem szabad kavargatni, csak rázogatni. Akkor finom, ha nem rögtön tálaljuk, hanem hagyjuk kicsit állni, ami idő alatt az étel leve szép vastag mártássá alakul.

Vargányagombás rizottó
Hozzávalók
  • 2 dl rizottónak való rizs (pl. arborio)
  • 1 hagyma apróra vágva
  • 3 dl víz
  • 0,5 dl száraz fehér bor
  • 200 g gomba
  • 1 ek vaj (vagy olaj)
  • 1 ek parmezán sajt
Svéd vargánya, Enikő saját szedése

Elkészítés
A hagymát megdinszteljük a vajban, hozzáadjuk a gombát, tovább dinszteljük vele, sózzuk, borsozzuk. Hozzáadjuk a rizst, megkavarjuk, hogy a rizst teljesen bevonja a vaj vagy olaj. Ráöntjük a bort és a vizet, apránként. Gombakockát vagy csirkehúsleves kockát lehet beletenni. Ha megfőtt reszelt parmezánsajtot teszünk bele izlés szerint.
Vagdalt petrezselyemzölddel megszórjuk.

Hús mellé vagy csak magára is lehet fogyasztani.

Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..