Skip to main content

Taszula tepsis tésztája

Igen gyorsan összeállítható, könnyen elkészíthető finom étel.
Anyósom, Tasoula, csak "tempeliko fai"-nak hívta, melyet szabadon fordítva, lusták ételének mondhatnánk.

Hozzávalók:

0,5 kg kis cső száraztészta
15-20 dkg lángolt parasztkolbász
15-20 dkg trappista sajt
30 dkg párizsi
10 dkg margarin (darabokra vágva)
1,2 l tej
pici só, bors


A kolbászt, párizsit és a sajtot nagy lyukú reszelőn lereszeljük.
Minden hozzávalót egy magas falú tepsibe teszünk, és összekeverünk.
A tej jó egyujjnyira fedje el a szárazanyagokat.
Alufóliával lefedjük a tepsit és lassú tűzön 30-40 percig sütjük.
(Közben egyszer kivesszük és összekeverjük, hogy egyenletes legyen a hozzávalók eloszlása.)
A sütési idő végén levesszük a fóliát és 10 percig még visszatesszük, hogy szép aranyszínű legyen a teteje.

Ha picit hűl, jobban vágható.
Nyáron salátákkal, télen savanyúsággal tálaljuk.

Tippek:
Maradék felvágott, sajt is felhasználható.
A párizsit lehet krinolinnal, virslivel, olasz felvágottal ízlés szerint helyettesíteni.
Só nem sok kell, mert a hozzávalók is kissé sósak már.
A bors mennyisége ízlés szerint változtatható, valójában keveset kíván meg az étel jellege.
A tepsis tészta hidegen igen szép kockákra vágható. Mikrohullámú sütőben jól melegíthető. Tegyünk rá pár csepp tejet, hogy ne száradjon ki.
Akár 2-3 napig is finom.

forrás: Jakab Krisztina

Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..