Skip to main content

Búzadara felfújt szilvaöntettel (Σουφλέ σιμιγδάλι με σάλτσα δαμάσκηνο)

Ez az édesség a felfújtak kategóriájába tartozik, melyet két csoportra oszthatunk a hőhatás alkalmazásának módja szerint: a szuflékra, melyeket sütőben gőzölünk ki és a pudingokra melyeket vízfürdőben. Ezt az édességet a sütőben készítjük, a kigőzöléséhez két edényre lesz szükségünk: két tepsire vagy pecsenyesütőre, az egyikbe beleférjen a másik. A nagyobbik edényben lévő víz a kisebbiknek körülbelül a feléig kell érjen mikor a kisebbiket belehelyezzük.

Hozzávalók:
1/2 l tej
1 csésze cukor
1/2 csésze durva búzadara
1/4 csésze mazsola (lehet több is de vigyázva, nagyon édesít)
6 tojás
2 leveseskanál vaj (nem használunk margarint mert a margarinban kevés víz is van ami nem kedvez a felfújt növekedésének)
3 zacskó vaníliás cukor

A szilvaöntethez:
3 csésze szilva (magozatlanul, egészben kimérünk 3 csészével)
1 csésze cukor
1 csésze víz

Elkészítés:

1. A tojássárgákat elkülönítjük a fehérjétől.

2. Felfőzzük a tejet majd lassacskán beleeresztjük a búzadarát, állandóan kavargatva felfőzzük majd hagyjuk még egyet kettőt rottyanjon mielőtt lezárnánk alatta a tüzet, hogy jól besűrűsödjön. Félretesszük, hagyjuk langyosra hűlni.

3. A tojássárgáját habosra keverjük a vaniliáscukorral és a cukorral, majd az egészet hozzákeverjük a tejes búzadarához, mindezekhez a vajat is hozzáadva. Óvatosan de jól kikeverjük.

4. Megmossuk és szárazra töröljük a mazsolát, majd felverjük a tojásfehérjéből a habot. A kemény habot a mazsolával felváltva a masszához adagoljuk.

5. A sütőedényt szilárd zsírral, vajjal, kikenjük, kilisztezzük és kicukrozzuk. Habkártyával belehúzzuk az elkészült felfújt anyagát úgy hogy a massza az edény magasságának a 2/3-ig érjen, hogy a felfújt emelkedhessék. Óvatosan ütögessük a sütőedényt a kezünkhöz vagy az asztal lapjához hogy az anyag egyenletesen helyezkedjék el benne. Beletesszük a sütőedényt a vizet tartalmazó nagyobbik edénybe nagyon vigyázva nehogy megbillenjen a sütőedény és víz menjen az anyagba.

6. Középforró sütőbe, alsó rácsra helyezzük, a sütőajtót óvatosan csukjuk, ne rázkódjék feleslegesen a massza. Az első 12-15 perc múlva mérsékeljük a tüzet. 20 perc múlva ha nagyon pirulna a felfújt teteje letakarjuk zsírpapírral. A sütési idő 45-55 perc. 45 perc múlva ki lehet próbálni készre sült-e, a szokásos módszerrel, kötőtűt vagy éles kést szúrva a masszába.

7. Amint befejeződött a kigőzölést résnyire nyitott sütőajtónál 4-5 percet pihentetjük a pudingot, majd kivesszük, körülvágjuk és óvatosan kifordítjuk a formából egy szilárdan rányomott tálra. Díszítjük a szilvákkal, leöntjük a szilvaöntettel és tálaljuk.

Szilvaöntet
A szilvákat a többi hozzávalóval odatesszük főni. Mikor megpuhultak, a szilvák 1/3-t kimagozzuk és félretesszük díszíteni. A többit szilvát kimagozzuk, felturmixoljuk majd átnyomjuk egy szűrőn és az átnyomott masszát a cukros lével összekavarjuk, ez lesz az öntet.

Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..