Skip to main content

Édes tököspita (Κολοκυθόπιτα)

Hozzávalók

1/2 kg réteslap
1 kg édes tök
1 leveseskanál fahéjpor
1 csésze mazsola
1 1/4 csésze cukor
1/2 kiskanál szegfűszegpor
4 lk + 1/2 csésze olvasztott vaj
2 kis görögkávéscsésze puha rízs

Elkészítés

Elkészítjük a réteslapokat.

Amíg a réteslapok pihennek vagy kiengednek ha fagyasztottat vettünk, elkészítjük a tölteléket, a következő módon. Megmossuk a tököt, lehámozzuk, nagyobb darabokra vágjuk és kevés vízzel együtt feltesszük főni addig amíg a darabok teljesen szétfőnek. Hozzáadjuk a fahéjat, a cukrot, a mazsolát, a vajat és a szegfűszeget majd jól összekavarjuk, hagyjuk egyet rottyanni és ekkor beleöntjük a rízset is. Nagyon alacsony hőfokon pároljuk amíg a rízs is megduzzad.

Egy tepsit kivajazunk majd lefektetjük az első réteslapot. Ezt megkenegetjük bőven az olvasztott vajjal és ráfektetjük a következõ lapot, ezt addig folytatva amíg a fél adag réteslap elfogy. Erre rafektetjük egyenletesen elsimítva a tölteléket. Ezt beborítjuk a következõ adag réteslappal, az előbbiekben leírt módon megkenegetve az egymáshoz érő felső felületeket. Aki szereti ha szép színe van, megkenheti a felső megvajazott réteget vízzel hígitott tojásfehérjével, vagy csak egyszerűen megspriccolhatja kevés vízzel.

Ezután a szeleteket jelző csík mentén bevágjuk a tésztát majd előmelegített, közepes sütõben szép pirosra sütjük.

Tipp: jó ha a legalsó létrafokon sütjük hogy az alsó lap is jól átsüljön és szép piros legyen.

Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..