Skip to main content

Halleves (Ψαρόσουπα)

A görög hallevest általában a tőkehalból, piros halból vagy a skorpióhalból készítik. Igazság szerint akármilyen hal jó de ezek adják a legízletesebb levest. A görög halleves tulajdonképpen húsleves halból, de talán még jobban talál rá a román csorbához való hasonlítás persze a halhússal kiegészítve.



Hozzávalók

* Egy 4 személyes családnak biztosan kell bele 2 darab tőkehal. Ezen kívül pedig jó sok leveszöldség:
*4-5 közepes krumpli egyben megpucolva, megmosva
*2- 3 fej hagyma pucolva, megtisztítva egészben
*1 kötés zeller zöld
*1 kötés petrezselyemzöld
*mehet bele zellergumó is, ízlés szerinti mennyiségben
*5-6 sárgarépa egészben
*só, bors



Elkészítés

1.A zöldségeket odateszem főni. Én 6 literes kuktában szoktam, sípolás után 1-es fokozatra állítva, 10 percig a kukta zöldségfõzõ szelepével.

2. Kiengedem a kuktából a gõzt, kiveszem a zöldségeket, beleteszem őket egy szitába hogy lefolyjon a levük. A kuktában maradt zöldséglében megfõzõm a megtisztított, megmosott halakat. Én a halat is kuktában szoktam, sípolás után még 10 percig.

3. Kiengedem a kuktából a gõzt, kiveszem a halakat. A levet leszûröm és visszateszem fõni. Mikor megint felfõtt rizset teszek bele, annyit hogy ne legyen túl sûrû de túl híg sem a leves (egy csésze).

4. Amíg a rizs fõ, lecsontozom a halakat, a húsukat egy tálra teszem és beteszem csukott helyre vagy lefödöm hogy ne száradjon ki a hús.

5. Elkészítem a citromos-tojást. Két tojást felverek habosra, két citrom levét hozzáöntöm miközben villával enyhén tovább habarom.

6. Mikor kész a rizs, lehúzom a tûzrõl, várok pár percet hogy ne fõjjön, majd a hõmérsékletkiegyenlítés elvét alkalmazva (a tányérba lassacskán a citromos öntethez öntöm a forró levest), beleöntöm a levesbe a citromos öntetet. Ha mindent helyesen végeztem el egy jó habos sûrû leves az eredmény. Még egyet rottyintok rajta, majd tálalom.


Tálalás

A legtöbb családnál a húst külön tálban leöntik citromlé-olívaolaj öntettel (két közepes citromnak a levét kinyomom, a citromlébe teszek egy jó csipet oreganót, majd egy villával felverve hozzáöntök annyi olívaolajat hogy jól besûrûsödjön) sózzák, borsozzák. Külön tálban tálalják a zöldségeket ugyanígy leöntve citromos-olajos szósszal, a sûrû habos levest amit rögtön kell fogyasztani pedig tányérokban felszolgálják. A citromos olívaolajas öntet ha jól van elkészítve olyan jó sûrû állagú mint egy mártás.

Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..