Skip to main content

Mandarin-citrom-narancs süti (Πορτοκαλόπιτα)

A görög fordításban egyszerűen narancsos sütinek nevezem, mert narancsokról szól az alaprecept, de csak azért, mert valamire meg kell adni a hozzávalókat:) Ugyanis ez a sütemény bármelyik felsorolt citrusfajtával jó, a hozzávalóknál jelzem is, hogy melyikből mennyit kell tenni. Ami a görög vonatkozást illeti: ez a sütemény a szirupos- tepsis sütemények kategóriájába tartozik, az egyik legelterjedtebb süteménytípus az egész országban Krétától kezdve Samothraki-ig. Valószínűnek tartom, hogy a szegénység éveiben, bármilyen alapanyagból készült kevert tésztát nagyon fel tudtak dobni a cukros szirup hozzáadásával. Maga a görög ízvilág olyan, legalábbis manapság, hogy kívánja az intenzív édeset. Ez kimondottan keleti beütés, melyet különösen a Szmirnából és egyéb Kis ázsiai városokból Görögországba menekült és menekített görögök hozták magukkal. 

Ebben a süteményben éppen az a jó, hogy a szirup kevés. Csak egy csésze cukor és egy csésze lé összefövéséből kapjuk, viszont ezt ráöntve a süteményre, pont egy puha, de nem tocsogós édesség az eredmény. Az íze pedig fenséges és intenzíven citrusos.
A másik érdekessége, hogy réteslapokból készül, de azokat nem hagyományos módon használjuk fel, hanem kis darabokra szaggatva, belekeverjük a masszába. Kitűnő felhasználási módja a megmaradt réteslapoknak, illetve a darabkáknak, amiket levagdosunk a  rétesekből és nylonzacsiban a mélyhűtőben összegyűjtünk. 


Hozzávalók:
Tészta:
1 csomag vékony réteslap (450-500 gr) - φύλο κρούστας
1 csésze nagyon finom olívaolaj vagy kukorica vagy napraforgóolaj (250 ml)
1 csésze cukor (250 ml)
4 egész tojás
citrusreszelék (3 narancs vagy 2 nagy citrom vagy 4 nagy mandarin-klementina fajta)
300 gr szűrt joghurt, lehet a 2%-s
2 kis vanília (ez kb. 1 kiskanál vaníliapor)
20 gr sütőpor
1 pálinkás kupica likőr (narancs vagy citrom vagy egyéb gyümölcs) - elhagyható

Szirup:
1 csésze narancslé vagy 1 nagy citrom leve+víz, 1 csészényi vagy 4 mandarin leve+víz, 1 csészényi (1 csésze=250 ml)
1 csésze cukor
1 citrom leve
1 pálinkás kupica likőr
1 fahéjrúd (elhagyható, én nem tettem bele)


Elkészítés:
Először elkészítettem a citrusreszeléket. A mandarinokat elég nehéz lereszelni, azért ajánlatos a nálunk kapható klementina fajta, mert azok nagyok és kemények. A többi, kisebb fajta mandarin túl puha ahhoz, hogy a héjával könnyen elbánhassunk. Én személy szerint lereszeltem 2 citromnak a héját, vigyázva, hogy csak az ép részekhez nyúljak és ezenkívül megpróbáltam a mandarinokat, de nem sikerült, így belezúdítottam egy púpozott kanálnyi, még tavalyról cukorban eltett citromreszeléket.

Kicsavartam a mandarinokat, a képen lehet látni, hogy 5 kisebb mandarint használtam fel.

Kézzel felszaggattam a réteslapokat, a képen látszik körülbelül milyen darabokra.

A mixerbe tettem a  tojásokat a cukorral és legalább 10 percig kavartam őket, amíg kifehéredett és felnőtt, sűrű krémet kaptam.


Ezután minden hozzávalót lassan hozzáadtam, legutoljára hagyva a réteslapokat. Ezeket már csak kézzel kevertem bele. Miután a réteslapokat belekevertem, félretettem pihenni a masszát kb. 10 percre, annyira amíg a szirupot elkészítettem. Utána a masszán még egyet kevertem, hogy biztosan jól és egységesen elosztódjanak a réteslap darabkák, majd 23x33-s tepsibe öntöttem és előmelegített 180 fokos sütőben 1 órát sütöttem. Az első 10 percben a sütőt 250 fokon hagytam, majd utána húztam le 180 fokra. 3/4 óra múlva nagyon megbarnult a teteje, ekkor alufóliával letakartam és hagytam még egy negyed órát, amíg jól jött már az illata és a tészta is szépen elvált az edény falától.


A szirup elkészítése:
Összeöntöttem a hozzávalókat, majd mikor felfőtt leszedtem a habját amennyire lehetséges volt, majd beletettem pár vékonyra vágott és kimagozott mandarinszeletet a díszítéshez. 5 percet főztem és félrettem hűlni.

Mikor a tészta megsült, kivettem és még melegen lassan lassan, egy mérőkanállal, egyenletesen rácsorgattam a szirupot majd rátettem a mandarinkarikákat. Hagytam kihűlni, majd lefedtem mert ha nem fedjük le, kiszárad.
Isteni az aromája és az állaga!:)



A félszemű, állandó hódolóm :)
Ευχαριστώ για την συνταγή την Βίκυ, από το Tastefull!

Comments

TasteFULL said…
Κι εγω σ'ευχαριστώ Αγνή :)
Τι διάσταση έχει το ταψί σου. Δείχνει μεγαλύτερο από το δικό μου
Agni said…
Μόνο με 1 εκ είναι πιό μακρή!

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..