Skip to main content

Paradicsomos zöldbab

A zöldbabnak legalább 3 fajtáját ismerjük errefele és mindegyikből finom valamilyen jellegzetes étel. A legmegszokottabb és egyben legismertebb, legkönyebben elkészíthető a paradicsomos zöldbab, nincs olyan család, ahol nyáron ne fogyasztanának többször ilyet. Fontos tudni, hogy valószínűleg a klímának köszönhetően, itt nem elegendő, ha a zöldbab széléről lehúzzuk a "cérnát", hanem azt végig ki kell vágni, másképpen szálas lesz és ehetetlen. Bármilyen friss és zsenge is legyen a bab! Én igazából a "tsiauljá" nevezetűből szeretem ezt készíteni, de most ismerősőktől zsenge, széles, teljesen fehéret kaptunk, amit rögtön el is készítettem és adtam egy kis tányérban kostolót Tündééknek, akik éppen aznap érkeztek. Nem adtam többet, mert sajnáltam volna, hogy annyit dolgozzak vele és a szemetesben landoljon. Nagy meglepetésemre és annak ellenére, hogy fasírt is volt a meglepiben, mégis Tünde a bab receptje után érdeklődőtt és megígértem neki, hogy felteszem. Habár fontos megjegyeznem, otthoni alapanyagokból még nem sikerült itteni ízeket produkálnom...



Mennyiségeket nem igazán tudok, de megpróbálom körülbelülre besaccolni.

Hozzávalók:
  • 1 kg zöldbab
  • 1 nagy hagyma apróra vágva
  • 2-3 cikk fokhagyma apróra vágva
  • 2-3 krumpli nagyobb darabokra vágva (fontos a nagyobb darabok, mert hanem szétfő!)
  • 3-4 apró, uborkaszerű cukkini egészben vagy maximum félbe vágva
  • kb. 400-500 gr frissen mixelt paradicsom vagy 1 paradicsomkonzerv
Elkészítés: Miután a babot a fent leírt módon megszabadítjuk szálaitól és alaposan megmossuk, odatesszük az apróra vágott hagymát kb. 1 borospohár olívaolajon pirulni. Mikor már üveges, hozzáadjuk a darabolt fokhagymát, rázúdítjuk a babot, krumplit, cukkinit, picit még összeforgatjuk őket, hogy mindenhová jusson az olajból. Ráöntjük a paradicsompasztát, összerázogatjuk és még pótoljuk annyi vízzel, hogy ne lepje el, de elegendő legyen ahhoz, hogy alaposan összefőjjön minden. Addig főzzük amíg minden puha lesz. Ha túl sok a leve, kiszedjük belőle a darabos zöldségeket, vigyázva, hogy ne törjenek össze, majd a levet besűrítjük és a végén az ételre öntjük. Mi ezt csak fetával szeretjük, de a gyerek miatt most körítésként volt fasírt mellé.

Comments

Vicuska said…
Szeretem a sok zöldséges kreációkat!!! Érdekes kinézetű ez az uborkaszerű cukkini :) A Váncza poszt fotóján uborkának is néztem :D

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..