Skip to main content

Nyúl sztifádó módra (Κουνέλι στιφάδο)

 Régebbi képeimet most tegnapi képekkel egészítem ki. Talán kéthavonta, 6 hetente szoktam ezt az ételt készíteni, nagyon ízletes.
 Tegnapi alkotás:
Tálalva
Előkészületek
Kész a nyuszikaja!!
A recept:


Hozzávalók:
  • 1 db egész konyhakész nyúl
  • ecetes víz az áztatáshoz
  • nagyon apró fejű hagyma (minimálisan annyi kiló amennyi a hús)
  • 1 pohár olívaolaj
  • néhány ágacska rozmaring
  • 1 fej fokhagyma
  • 1-2 babérlevél
  • 2-3 rudacska fahéj
  • 2-3 db szegfűbors
  • borospohár vörösbor
  • fél borospohár ecet
  • 1 sárgarépa karikára vágva
  • 1 paradicsomkonzerv vagy 3-4 érett paradicsom turmixolva
  • 1 lk ketchup-t
  • 1 lk finom magyar pirospaprika

Egy egész konyhakész nyulat vásárolunk, melyet egy éjszakára ecetes hideg vízbe áztatunk. Elég egy borospohár jófajta borecet a nyulat alaposan ellepő vízbe.
A nyulat egészben is megfőzhetjük, de a legcélszerűbb, ha megkérjük a hentesünket, vágja fel 4 részre az állatot: lábait külön, majd a testét két nagy darabba.
Másnap kivesszük az áztató léből és alaposan megtörölgetjük konyhapapírral. Forró olívaolajon, melynek azonban nem szabad füstölnie, minden darabot elősütünk, úgy, hogy kissé megpiruljon a  hús felszíne, de semmiképpen ne égjen meg!
Ahogy a daraboknak a sütését befejezzük, tesszük is be a kézügybe előkészített fazékba. Miután a húst elősütöttük, ugyanezt tesszük a hagymákkal is, majd minden hozzávalót a fazékba helyezünk, a hús mellé és köré. Alaposan összerázogatunk mindent. Nem szabad vízzel pótolni mert a hagymák nagyon sok levet fognak ereszteni!
A hentesnél kapható nyúlhús általában puha, 30 perc alatt megvan hús is, hagyma is. Lassú tűzön kell főznünk, ne essenek szét a hagymák!

Mikor a hagyma és hús puha, célszerű a hagymákat egy külön tálra szedni, a húst egy másik tálra, az ízesítőket kidobni, a répát beleturmixolni a mártásba, majd a mártást besűríteni. A görög konyhában a sűrítést általában natúr módon végzik, vagyis a mártást még egy ideig hagyják a tűzön fortyogni, amíg megfelelő sűrűségű lesz.

A hús mellé a körítés a hagyma, de lehet hozzá akár rizsköretet is tálalni.



További nyulas receptek:
http://gasztrabbit.blogspot.com/

Comments

Unknown said…
Ez nagyon guszta Ágni. Fokhagymát nem lehetne elhagnyi? Nem eszik itthon :(

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..