Skip to main content

Svéd hering (Ρέγγα σουηδική, συνταγές και στα ελληνικά)

Οι συνταγές και στα ελληνικά στο τέλος..
Ma idegenrecept nap van:).. így még egy recept ajándékba, megint Enikő chef-től. Ez a recept számomra is inkább érdekességszámba megy, mivelhogy itt nem jutunk hozzá friss heringhez. A heringet tudvalevőleg a Balti tengerben, valamint az Atlanti és Csendes óceánban halásszák, így hozzánk konzervben vagy füstölve jut el, ez utóbbit nagyon szereti a görög konyha, egyik leggyakrabban fogyasztott formája hüvelyesek, főleg lencse és csicseriborsó mellé (igyekszem majd görög beszámolóval is erről).





sill

Enikő írja, hogy a nagyobbakat a tengerben halásszák, "sill"nek nevezik. Ezeket inkább ecetesen elteszik, nyersen, rengeteg recept van, nemzeti ételük a svédeknek, minden nagyobb ünnepen ott van a svédasztalon. A kisebbik fajtát az északi tengerben halásszák, "strömming" a neve, azt lehet panírozni, sütni, vagy valamilyen szósszal leöntve elkészíteni a lerben, vagy panírozva-sütve-eltenni ecetesen...
Idézem Enikőt:

A  panirozottat, csak liszt és prézli (zsemlemorzsa) keverékkel szokták, én a sót és a borsot is a lisztbe vegyítem mikor sokat kell süssek és akkor nem kell még külön a halakat ...
Ehhez krumplipürét szoktak és az elmaradhatatlan lingonsylt-et (pirosáfonya lekvár).
Szendvicsre is szokták tenni, akkor vagdalt piroshagymát és friss zöldkaprot szórnak rá, esetleg citrom levet.



A paradicsomos nagyon egyszerü, sózni borsozni kell, kettőbe hajtani (keresztben) és egy  kivajazott edénybe sűrűn egymás mellé rakni, kaporral megszórni és paradicsom levet önteni rá. 175 fokon kb 20 percet sütjük.


Amit strömmingsflundra-nak neveznek, az két halszelet ami egymással szemben össze van téve, általában valamivel töltve, pl. kapor, snidling, mustár... és úgy duplán panirozva kisütve.


******************************

Τις ρέγγες τις λατρεύει η σουηδική κουζίνα. Τα μεγάλα τα λένε  "sill" (πρώτες 3 φωτογραφίες), και τα ψαρεύουν στην Βόρεια Θάλασσα. Αυτά τις περισσότερες φορές τις μαρινάρουν με ξίδι έτσι ωμά, δεν λείπουν ποτέ από τα γιορτινά τραπέζια.
Τα μικρότερα, που τα λένε "strömming", είτε τα τηγανίζουν, είτε τα ψήνουν στο φούρνο μόνα τους η με κάποια σάλτσα.
Τα τηγανίζουν όπως εμείς τα μικρά ψαράκια, με αλεύρι, αλλά τις περισσότερες φορές βάζουν και φρυγανιά τριμμένη στο αλεύρι. Τα σερβίρουν με πουρέ πατάτας και με το lingonsylt, που δεν λείπει ποτέ από τα τηγανητά τους, και είναι μαρμελάδα από φρούτα του δάσους. (δεύτερη φωτογραφία)

Η επόμενη (4η) φωτογραφία δείχνει όταν τα ψαράκια ψήθηκαν στο φούρνο με τομάτα, μία πολύ απλή συνταγή. Τα ψάρια τα κάνουμε ρολό, τα τοποθετούμε δίπλα δίπλα και ρίχνουμε από πάνω χυμό τομάτας, και πασπαλίζουμε με άνηθο. Τα ψήνουμε στο φούρνο σε 175 βαθμός περίπου 20 λεπτά.

Στην 5η φωτογραφία βλέπουμε το strömmingsflundra, δύο ψάρια τοποθετούνται μαζί (τα δικά μας παντρεμένα?), συνήθως με κάτι αλείφουμε τις πλευρές τους που τα κολλάμε (άνηθο, κρεμμυδάκια φρέσκια, μουστάρδα, κλπ).

Comments

Panagiotis said…
μμμ ενδιαφέρον...

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..