Skip to main content

Padlizsán paradicsomosan (Μελιτζάνες γιαχνί)

Az igazság az, hogy ezt a receptet valahogy az emlékeim alapján állítottam össze. Valamikor a 87-90-s években sokat jártam a Pelloponéz félszigetre, egy ókori Olympia közeli faluba, ahol sokszor készítették. Most, hogy kézproblémám miatt azt sem tudom, mit találjak ki, hogy kaja is legyen, de ne kelljen órákig vele babrálni, ez jutott szembe. Nem mintha nem kéne külön sütögetni a  padlizsánszeletreket, de valahogy mégsem telt sok időbe mert csak egy tepsinyi mennyiséget készítettem. Aki szereti az olívaolajas, cuppogós kajákat, az olvasson tovább:)

Vastagabb szeletekre vágtam két nagyobb padlizsánt és besóztam, hagytam egy órát gondolkodni. Utána letöröltem konyhapapírral a levet a  szeletekről és olívaolajban kisütöttem őket. Kiszedtem a  szeleteket konyhapapírra. Puccoltam időközben egy jó nagy marék fokhagymát, marék zöld petrezselymet, melyet apróra is vágtam és lemixeltem egy 300 gr-s egész paradicsomokat tartalmazó konzervet. Egy tepsibe lerétegeztem először egy réteg padlizsánt, megszórtam alaposan csípős paprikával, az apróra vágott fokhagymával, megint egy réteg padlizsán jött erre, megint fokhagyma és bőven a petrezselyemzöld, majd megint padlizsán, ezt meglocsoltam egy kanállal a turmixolt paradicsommal, majd rázogattam, hogy a paradicsomlé mindenhová jusson. Lefödtem és lassú tűzön kb. 15 percet rotyogtattam, hogy a fokhagyma és petrezselyemtöld is megpuhuljon. Fetával, friss barna kenyérrel tálaltam.



Comments

Macsek said…
Szia Ágni, most találtam rá a blogodra, igaz örömemre. :) Mit gondolsz, hogyan lehetne ezt a zegyébként szimpatikus ételt vegává varázsolni úgy, hogy az ízek a legkevesebb csorbát szenvedjék?

üdv

macs
Agni said…
Dehát ez teljesen vega, vagy nem? Nincs benne hús és feta helyett lehet akkor tofut használni.
Macsek said…
elnézést, csak rossz helyre íródott a komment és nem vettem észre. A spetzofáj-hoz szánódott. És a pikáns kolbász kiváltására gondoltam, illetőleg arra, hogy milyen fűszerezésű az adott kolbász, mert a fűszereket külön esetleg beletenném - kolbász nélkül.

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..