Skip to main content

Spetzofáj (Σπετζοφάϊ)

Ez egy jellegzetes hegyvidéki étel a Pelion környékéről. Nevének eredetét igaziból senki nem tudja, azonban azt mesélik a nagy öregek, hogy valamikor Pelion vidékén termesztettek egy spetzá nevű csípős paprikát és innen a név (spétzá+fái=étel). Mindenesetre pikáns, laktató, nehezen emészthető, igazi téli ínyencség, melyet különösen kandalló melletti hideg estéken, egy jó pohár bor társaságában illik elfogyasztani. Tulajdonképpen az előételek kategóriájába tartozik, de borkorcsolyaként fogyasztandó.





Hozzávalók:

annyi hosszúkás paprika ( ha csípős annál jobb), amennyi a lábosunk alját kitölti
1 nagyobb padlizsán karikázva
pikáns kolbász karikázva, annyi amennyi a  lábos aljába teríthető egy rétegbe
kb. 300 gr paradicsomlé vagy 2-3 nagy, érett paradicsom turmixolva
csípős paprika, só, bors



Elkészítés:

Én nem csak kolbászt használtam fel hozzá, hanem egy rész kolbászt, egy részt kockára vágott pulykamellet, mivel a  család kisebb tagja nem eszi a kolbászt. A kolbász azonban igazi pikáns, narancsos, köményes görög kolbász volt. A kolbászt és húst olívaolajon megpíritottam, félretettem. Utána ugyanígy jártam el a kicsumázott paprikákkal, és a tisztított, előtte jó fél órával besózott padlizsánszeletekkel (a sós levet letöröltem róluk sütés előtt konyhapapírral). Utána a magas oldalú tepsimbe leterítettem alól a húsokat, rá a paprikát, padlizsánt, sóztam, borsoztam, csípős-paprikáztam, meglocsoltam a paradicsomlével és összerotyogtattam. Vigyázat, ha hússal készítjük, mint ahogyan én tettem, a húst előre meg kell picit párolni, puhítani, mert a többi hozzávalónak nem kell egy negyed óránál több. Olajára hagytam sülni és melegen tálaltam egy pohár jó borral, friss kenyérrel, gyereknek rizses körettel.


Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..