Skip to main content

Marhahús sztifado módra (Μοσχαράκι στιφάδο)

Újabb kérésre jöjjön egy post a sztifádóról.

A sztifádó tulajdonképpen a vadhús görög elkészítési módszere és vidékről vidékre változhat. A köztudatban a nyúlhúshoz kapcsolódik, azonban ma már korántsem készítik csak a  nyulat ilyen módon. A leggyakrabban készített változat az valóban nyúlhúsból készül, majd következik a marhahús, csirke, majd húsnélküli sztifádók, mint pl. a gomba és óriásbab, sztifádó módon való elkészítése. A sztifádó ugyanis nem receptet jelent, hanem jelzi az alapanyag, a hús, elkészítési módját.
Az igazi sztifádó nehezen emészthető, pikáns, fűszeres étel. Ha valóban a nagykönyvnek megfelelően akarjuk elkészíteni, akkor a húst egy nappal azelőtt pácoljuk. A páclében minden fűszer jelen lehet, melyek a sztifádóban szerepelnek: szerecsendió, fahéjdarabkák, szegfűbors, narancshéj, narancslé, vörösbor, babérlevél, rozmaring, ecet. A páclevet nem dobjuk el, miután a húst másnap olajon megfuttatjuk, a páclevet hozzáadjuk az ételhez.

Jöjjön lennebb az én marhahús sztifádó-változatom.

Hozzávalók:

500 gr marhahús
2 apróra vágott vöröshagyma
1-2 kg mogyoró- vagy minél kisebb fejû hagyma
1 csésze olívaolaj
csipetnyi kömény
csipetnyi oregano
2 darabka fahéj
5-6 szegfûszeg
10 fekete bors
csipetnyi szurokfû (Thymari)
1,5 kiskanál durva só
5-6 kis savanyúuborka
1-2 leveseskanál mazsola
3 leveseskanál paraidicsompaszta
1 paradicsomkonzerv turmixolva
3-4 cikk fokhagyma
2 karikára vágott sárgarépa
1/2 l vörösbor



Elkészítés:

Az olajat felhevítjük, majd az azelőtti napon bepácolt, nagyobb húsdarabokat minden oldalukon pirítjuk. Rájuk dobjuk az apróra vágott hagymát, a mogyoró-hagymákat, összekavarjuk, összepirítjuk, majd jöhetnek a fûszerek. Felöntjük a borral, illetve a páclével, majd minden hozzávalót hozzátéve, alacsony hõfokon 2-3 órát hagyjuk fõni. (Kuktában értelemszerûen kevesebbet).
Jó étvágyat! Nagyon finom, finomabb mint a képen tûnik!:)


Comments

Márti said…
Most volt, Szeptemberbe Kolozsváron egy gasztronómia verseny, ahol rekordot döntöttek ezzel az étellel,eddig nem ismertem!
http://www.kronika.ro/index.php?action=open&res=55280
laszlo said…
Mi korfun ettünk a Mamával,azóta többször megcsináltam,hétfőn is ez lesz nálunk(anyósoméknak nem jött be a fahéjas szegfűszeges ízvilág a sógor megette erőspaprikával)

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..