Skip to main content

Nagyon finom sütőtökös csirkeleves

Mióta itt élek, nem sikerült olyan sütőtökre lelnem, mely a gyermekkor ízeit visszahozta volna. Az itt kisütött sárga-tök íze, valahogy nem emlékeztetett arra, ami emlékeimben élt. Így azt hittem, más talán a tök fajtája (részben igaz). Aztán a mostani sütési módszer meghozta a várt eredményt, alig bírtam megállni, ne faljam fel az egészet, még mielőtt leves lenne belőle :)



Nemrég ajándékba kaptam egy nagyon szép, közepes butternut squash fajtájú tököt, melyet magyarul sonkatöknek becéznek a formája miatt. Ebből készült a csirkeleves.


Hozzávalók:

* 1 sonkatök
* 1 vöröshagyma
* 1-2 cikk fokhagyma
* 2-3 ek vaj
* só, bors és fűszerek (nálam szerecsendió és koriander, de lehet gyömbér vagy zsálya)
* habarni: kevés tejszín (opcionális)
* megfőtt és kicsontozott csirkeaprólék és a húslé

Elkészítés:

Először is készült egy csirkeleves 2 csirkeaprólékból a család többi tagjának. A hús és a lé egy részét megtartottam magamnak (csak én voltam vevő a töklevesre).
A sonkatököt megmostam, egy kisebb tepsibe, majd 200 fokos sütőbe tettem. Annyi ideig hagytam ott, amíg nyomogatásra mindenhol puha volt, ki is repedt és az illatából is érződött, hogy készen van. 


Nekem kb. 1 1/2 órába telt, mert 1 óra után lehúztam 180 fokra a sütőt. Miután kivettem a tököt, hagytam kicsit kihűlni. Hosszában kettévágtam és kiskanállal kiszedtem a  magokat. A héját nagyon könnyen le lehetett húzni, a puha húsát (ami nagyon finom volt!) kockákra vágtam. A tökkockákat mixerbe tettem és pürésítettem.



Egy fazékban felhevítettem a vajat, üvegesítettem rajta az apróra vágott hagymát és fokhagymát. Beletettem a tökpürét, felöntöttem annyi húslével, hogy sűrű leves legyen, ízesítettem és hagytam pár percet összefőni.  Itt tejszínt is lehet hozzáadni, én nem tettem. Visszatettem a mixerbe, pépesítettem, hogy ne látszanak benne a hagymadarabkák. Időközben a kisebb mixeremben pépesítettem a csirkehúst és összekevertem a levessel.
Isteni finom, bársonyos, ízletes és illatos levest kaptam. Meg is ettem az egészet délben és este :)




Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..