Skip to main content

Céklasaláta sült májjal

Igen a címből jól látszik, a fő téma nem a máj, hanem a céklasaláta. Eddig nem tartottam érdemesnek arra, hogy külön bejegyzés készüljön róla, pedig imádom. Egyik kedvenc salátám, főleg mióta nem eszem kenyeret. Fantasztikus íze van, képes vagyok mindennap enni, sőt nyersen is imádom pl. narancsos turmixba tenni. Görögországban felhasználják a szárakat, leveleket is és a gumókat is. A legáltalánosabban elterjedt fogyasztási forma a főtt saláta. 
Ehhez annyit kell tenni, hogy alapos mosás és tisztítás után a leveleket rövid szárral levágni a gumókról. A gumók fölött lévő vastagabb szárrészt én legtöbbször kidobom, mert teljesen külön kéne főzni, mivel elég kemények.
Viszont a céklalevél nagyon hamar megpuhul, így inkább a levelek alatt csak egy 2-3 cm-s részt hagyok meg és ezek sós vízben megpuhulnak pár perc alatt, együtt a levelekkel. A leveleket mindig a már forrásban lévő sós vízbe teszem be, majd néha átfordítom őket, ugyanis fövés közben a  felső részük kiemelkedik a v ízből. Miután megpuhultak (egy villával beleszúrok a szárba), szűrőre szedem és hagyom a levét kicsorogni.

A gumók tövéről levágom a  szárakat, és a másik felükről a bajuszt. Alaposan megmosom őket folyó víz alatt, majd hideg sós vízbe, a kisebb kuktámba odateszem főni. Kb. 15-20 perc alatt puhára főnek. Kiszedem őket a vízből, hagyom kissé kihűlni, majd gumikesztyűs kézzel (mert nagyon fog!) pár perc alatt letolom róluk a megpuhult héjat. Szeletekre vagy kockára vágom.
Mindkét salátát ugyanúgy tálalom: bőven lelocsolva frissen facsart citromlével, és nyakonöntve jó alaposan olívaolajjal. A gumókat még külön megsózom kicsit és megszórom őrölt köménymaggal. Mikor nem kell sehová sem menni, leszórom a salátát apróra vágott fokhagymával.

Ez a saláta általában sült húsok, vagy halak kísérője, nagyon finom és egészséges.









Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..