Skip to main content

Mustos keksz és a must tartósítása (Μουστοκούλουρα)

A mustos keksz nem egy nagy mutatvány, de napok óta halogatom a leírását, mert nem írhatom le anélkül, hogy szót ne ejtsek a must tartósításáról. Jól emlékszem, hogy a szeptemberi szüretünk alkalmával készített tartósított mustomról készítettem képeket, a tartósítási folyamat alatt, de sehol nem találom őket. Így jár az, aki nem írja le rögtön az írásra való dolgokat.
Szétnéztem kicsit a magyar neten, de nem találtam ilyen jellegű tartósítási módszert. Most vagy nem ismerik a magyarok, vagy csak többet kellett volna kutakodni, amihez nincsen türelmem. Az biztos, hogyha ismerik is, nem egy elterjedt módszer. Otthon a  mustot inkább hőkezeléssel, kristálycukorral vagy benzoesavas nátriummal tartósítják.

Itt Görögországban a legmegszokottabb módszer a faszén-hamuval történő tartósítás, erről már tettem említést régen a "melomakarono"-val kapcsolatos receptemben, de most nem kutatok utána, mert úgysem volt alaposan leírva.

Én  kb. 3 l mustot tartósítottam. Beleöntöttem a friss mustot egy fazékba és belekevertem az átszitált, nagyon finom por jellegű faszént. 1 l musthoz elég 1 ek faszén. Feltesszük a fazekat főni és ahogy a must melegedik, úgy jön fela  habja (ezért jóval nagyobb edényt jó használni, mint amekkora a musthoz kéne). Mivel a saját képeimet elherdáltam, egy krétai blogból hozok át ideillő képeket.

A faszén és a habosodó must

Egy kanállal leszedjük a habot


Miután leszedünk minden habot, ami kanállal leszedhető, a mustot hagyjuk kb. 10-12 órát állni, hogy ami még maradt a faszén-porból, teljesen leszálljon az aljára.


Nagyon jó eredményt lehet elérni, ha ezalatt az idő alatt amíg várakozunk, 2-3 óránként átöntjük a mustot egy másik lábosba, vigyázva, hogy az aljára leszállt port ne vigyük át az újba.


Így néz ki a teljesen letisztult must. Ezt üvegekbe lehet tenni és a hűtőben akár 1 évig is eláll. Ebből a mustból aztán általában mustos kekszet vagy mustos krémet szoktak készíteni.
Jöjjön hát a mustos keksz receptje.

Mustos kekszből kétfajta van: a ropogós és a puha mustos keksz. A jelen recept puha mustos kekszhez való.

Hozzávalók:

1/2 csésze olívaolaj (250 ml-s csésze)
1/4 csésze narancslé (van aki konyakot tesz hozzá)
1 1/2 csésze must
1/2 csésze kristálycukor
1 1/2 kk sütőpor
1/2 kk szódabikarbonát
1 1/2 kk fahéjpor
1/4 kk szegfűszegpor
850-900 gr sütőporos liszt



Az elkészítés nagyon egyszerű: mindent összedolgozzunk úgy, hogy egy nagyon puha, még majdnem ragacsos tésztát kapjunk. Fél órára pihentetjük, majd olajos kézzel kis rudakat, vagy karikákat formálunk. Tepsibe tesszük őket és előmelegített 190 fokos sütőben, középső rácson kb. 20-25 perc alatt pirosra sütjük. Frissen ropogósak, fémdobozban megpuhulnak.




..és az akcióról készült videó:




Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..