Skip to main content

Datolyaszilvás sütemény (Κέικ με λωτός)

(Κέικ με λωτός - συνταγή στα ελληνικά στο τέλος του κειμένου)

Az idén rengeteg datolyaszilvánk lett. A datolyaszilva októberre érik be és olyan gyümölcs, amit nem lehet jól tárolni. Ha már leszedtük, nagyon hamar tocsogóssá válik, nagyon hamar erjedésnek indul. A gyümölcs fogyasztásának egyik titka éppen ez: akkor kell enni, amikor már túlérett, de még nem indul romlásnak. Tehát mikor nagyon puha. Ekkor kezünkbe vesszük, levágjuk a tetejét, mint egy kalapot és a belsejéből kikanalazzuk a nagyon édes húsát. Az ízét nem is tudom mihez hasonlítsam, mindenképpen van hasonlatosság a szilva és a datolyaszilva húsának az állaga között, talán kicsit az ízük között is. Gondolkodtam azon, készítsek belőle lekvárt, de közben egyéb eltenni-valóim voltak és egyszerűen nem értem rá. Így egy részét megettük, készítettem belőle az alább következő süteményt, egy része pedig lehullt és a fa alatt elromlott, jó kis természetes trágyát képezve.




A süteményhez alapul a már nagyon jól bevált meggyes sütemény receptemet vettem és kiegészítettem pár hozzávalóval. Nagyon finomra sikeredett.





Hozzávalók:

4 ek liszt
4 ek zabkorpa (quacker)
1 csésze tört dióbél
csipet só
1 kk vaníliapor
2 kk fahéj
1/2 kk szerecsendió
citromreszelék
2 kk sütőpor
25 dkg puha margarin
25 dkg cukor
4 tojás

egy nagy mélytányér datolyaszilva-hús

Elkészítés:

A mixerben a margarint és a cukrot habosra keverem. Hozzáadom egyenként a tojássárgákat. Kemény habot verek a fehérjékből és mostmár kézzel minden mást a keverékhez adok, a tojásfehérjét is belekanalazom, finoman összekavarom. 


Tepsibe öntöm és a tetejére kanalazom a datolyaszilvát. 180 fokon megsütöm, nem emlékszem sajnos mennyi ideig sütöttem, de addig amíg a teteje már jó barna lett, többet mint egy órát, mivel sok volt a datolyaszilva és féltem nem sül meg rendesen a belseje.
Mindenkinek nagyon ízlett.



Κέικ με λωτός

ΥΛΙΚΆ

4 κσ αλεύρι
4 κσ quacker
1 φλιτζάνι καρύδια ψιλοκομμένα
μία πρέζα αλάτι
1 κγ βανίλια
2 κγ κανέλα
1/2 κγ μοσχοκάρυδο
ξύσμα από ένα λεμόνι
2 κγ baking powder
25 dkg μαλακό μαργαρίνη
25 dkg ζάχαρη
4 αυγά

1 πιάτο βαθύ λωτός, μόνο τα κρέατα τους, που τα βγάζουμε με κουταλάκι

ΕΚΤΈΛΕΣΗ

1. Χτυπάμε στο μίξερ το μαργαρίνη και την ζάχαρη να αφρατέψουν.

2. Χτυπάμε σε σφιχτή μαρέγκα τα ασπράδια.

3. Όταν το πρώτο μας μείγμα αφράτεψε, κλείνουμε το μίξερ και ανακατεύουμε όλα τα άλλα υλικά και την μαρέγκα σιγά σιγά, μέχρι να γίνει  μία ομοιόμορφη ζύμη ρευστή.

4. Βάζουμε το μείγμα σε ένα ταψί περίπ. 30x22 εκ, και το ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο, στους 180 βαθμούς περίπου ώρα.

Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..