Skip to main content

Paradicsomos zöldbab (Φασολάκια λαδερά)

Megszokott, mindennapi étel Görögországban, főleg tavasszal. De egész télen előszeretettel készítik mirelit zöld paszulyból. A tavernákban a nyári főszezonban elég gyakran előforduló olcsó étel.

Hozzávalók:
(4 személyre)

1 kg friss zöld paszuly
2 közepes hagyma szeletekre vágva
1 csésze olívaolaj
1-2 cikk fokhagyma (nem kötelező)
3-4 túlérett paradicsom
só, bors
apróra vágott friss petrezselyem

Elkészítés:
Megtisztítjuk a paszulyokat, megmossuk. Ha nem nyáreleji paszuly, akkor célszerű hosszában végig egy éles késsel kivágni az eret. Ehhez a művelethez Görögországban bármely szupermarketben lehet venni paszulypucoló kis szerkentyűt, hasonlít a krumplipucoló késre. A Görögországban honos paszulyfajták közül legfinomabb a "bárbunjá" ilyen módon elkészítve.
A fazékban (kuktában) kevés olajon megfonnyasztjuk a hagymát, majd a végén 1-2 percig a fokhagymát. Ráöntjük az összeturmixolt paradicsomot, nagyon kevés cukrot, 2 csapott kávéskanál tengeri sót, mokkáskanál borsot és az apróra vágott petrezselymet. Hozzáadjuk a zöldpaszulyt, jól összekeverjük és megfőzzük (kb. 1/2 óra), a levét lefőzve róla hogy csak az olajos paradicsomos mártással maradjon.

Tipp:
 Ha kuktában főzzük, negyed óra alatt kész van. Ha nagyon sok lé maradt alatta, kinyitjuk a kuktát és elfőzzük a levét. A paszulyok kihűlés után megdermednek annyira hogy nem kell attól félni hogy szétesnek a szétfövés miatt, fövés közben lehetőleg ne kavargassuk, ne nyúljunk hozzájuk. Vigyázzunk nehogy hirtelen lefője a levét és odaégjen, célszerű a közelben tartózkodni és szemmel tartani.

Tálalás:
Ezt az ételt is hús nélkül, egytálételnek fogyasztják, persze lehet bővíteni rajta sárgarépát, krumplit belefőzve. Langyosan, szobahőmérsékleten fogyasztják feta sajttal és friss barna kenyérrel.

Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..