Skip to main content

Paradicsomos óriásbab spenóttal (Γίγαντες με σπανάκι)

Ez az étel nem tartozik a mindennapi ételek közé és inkább falun készítik, olyan időszakban mikor a spenót frissen kapható vagy frissen terem a kertben.

Hozzávalók:
(6 személyre)

1/2 kg száraz óriásbab
2 1/2 csésze spenót apróra vágva és párolva
3-4 közepes hagyma apróra vágva
3/4 csésze olívaolaj
1/2 kg túlérett paradicsom
vagy 1 doboz (400 gr) konzerv paradicsom
só, bors

Elkészítés:
A babot előző este beáztatjuk. 
Ha ezt elfelejtjük akkor a következőképpen járunk el:
Megmossuk a babot, fazékba tesszük, annyi vizet adunk hozzá hogy ellepje. Felfőzzük majd lehúzzuk a tűzről és egy órát lefedve hagyjuk ázni a forró vízben. Egy óra múlva leöntjük a vizet és újból felöntjük annyi forró vízzel hogy ellepje, enyhén sózzuk és majdnem puhára főzzük (addig főzzük amíg a héjuk megreped). A babot beletesszük egy tepsibe, a levét félretesszük.

Külön elkészítjük a szószt, az apróra vágott (vagy aki úgy szereti, szeletelt) hagymát megfonnyasztjuk olívaolajon, majd hozzátesszük a spenótot, pár percig rotyogtatjuk, utána hozzátesszük a turmixolt vagy apróra vágott paradicsomokat. Ha csak apróra vágjuk a paradicsomokat akkor előzőleg le kell húzni a héjukat, amit legkönyebben úgy lehet megcsinálni, ha pár percig forró vízbe mártjuk őket. Ehhez a művelethez elég akár a forró vizes csap alá tartani őket egy kanálban pár percig, persze ha elég forró víz jön a csapból.
A mártáshoz még hozzátesszük a 2 kávéskanál tengeri sót, mokkáskanál borsot. Pár percnyi fövés után a szószt a paszulyokhoz tesszük, majd még hozzáteszünk a paszuly fővő levéből annyit hogy ellepje a babot.
Az egészet sütőbe tesszük (ha a folyadékot ki kell pótólni csakis a forró főzőlével tegyük!) és körülbelül 1 órát sütjük. A tetején vékony sült kéreg képződik.

Tálalás:
Ezt az ételt is hús nélkül, egytálételnek fogyasztják, általában melegen feta sajttal és friss barna kenyérrel.

Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..