Skip to main content

Paradicsomos bámia (orka) (Μπάμιες κοκκινιστά)

Hozzávalók:
1/2 kg friss (vagy mélyhűtött) bámia
6-7 friss paradicsom turmixolva
vagy 1 paradicsomkonzerv (400 gr)
2-3 apróra vágott hagyma
1/2 kötés apróra vágott petrezselyemzöld
1-2 teáscsésze olívaolaj
só, bors, ecet

Elkészítés:
Megmossuk a bámiát és megtisztítjuk. A tisztításra különös gondot kell fordítani. Minden egyes növénynek le kell vágni a száracskáját és a kalapját anélkül hogy a magok kihullanának vagy a húsát megsértenénk. Ha a növény húsát megsértjük, akkor nyálhoz hasonló, ragacsos levet ereszt, ami talán nem fokozza az étvágyunkat hanem ellenkezőleg. Miután egyenként megtisztítottuk a bámiát, jól befröcsköljük ecettel, összekavarjuk és körülbelül egy órát állni hagyjuk, ha lehet a napon.
Ezek után a hagymát megfuttatjuk az olajon, majd hozzáadjuk a bámiát. Kicsit megforgatjuk, összekavarjuk. Adagoljuk a többi hozzávalót, ha szükséges felöntjük vízzel hogy 2 ujjnyira ellepje a bámiákat. Körülbelül fél órát főzzük, anélkül hogy erőteljesen kavarnánk, inkább csak a fazék rázogatásával keverjük össze néha, mert a fakanállal való kavargatástól a bámia összetörhet. Arra is kell ügyelni, hogy megfőjön az étel, de ne főjön szét! Tehát a bámiakat egészben lehessen fogyasztani.

A paradicsomos bámiát általában csirkével együtt fogyasztják, ilyenkor a csirkehússal együtt főzik, a fent leírt módon, miután magát a csirkehúst is megpirítják kicsit olajon.
Ugyancsak kedvelt a paradicsomos bámia sütőben sütve, mikor a fent leírt hozzávalókat, egy tepsibe rakják össze és az ételt a sütőben főzik össze.
A paradicsomos bámia majdnem elmaradhatatlan kísérője, mint minden olajos egytálételnek, a feta sajt.

Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..