Skip to main content

Paleo vagdalt hús-rolád


A klasszikus vagdalt roládról ITT írtam. Mitől paleo ez? A klasszikussal összehasonlítva az a különbség, hogy ebben nincsen glutén, de semmiféle gabonaliszt, tehát nemcsak glutén, hanem gabonamentes. A masszát nem a liszttel lazítom, hanem sárgarépával és cukkinivel (nem mondható drágábbnak a klasszikus változatánál). A receptet Elmirától lestem és nagyjából úgy is csináltam, ahogy ő leírta ITT. Mivel Görögországban alig használnak disznóhúst a vagdalt húsból készült ételekhez, vagy legjobb esetben, vegyesen, így én is így tettem, ahogy a hozzávalók felsorolásánál láthatjátok.



Hozzávalók:

*  1/2 kg disznó vagdalt
*  1/2 kg marha vagdalt
* 1 nagy hagyma mixerben pürésítve
* 3 sárgarépa
* 1 kisebb cukkini
* 2 ek zsír vagy 4 ek olívaolaj
* 2 tojás
* 1 kk mustár
* só, bors, darált kömény (1 lk)
* koriander
* maréknyi apróra vágott petrezselyem

A hagymát a zsíron kicsit megfonnyasztottam, majd hozzáadtam a cukkinit is, hogy kicsit a levéből elpárologjon. Egyenesen fonnyasztás nélkül is a masszához lehet ezeket kavarni, csak a cukkini miatt bőven lesz lé a rolád alatt, mivel itt nincs liszt vagy morzsa, ami felszívja. Egy nagy sárgarépát mixeltem, kettőt félretettem. Mindent összedolgoztam, kivéve a félretett sárgarépákat. A massza felét sütőpapírral bélelt tepsibe lapogattam, a közepébe fektettem a két sárgarépát és rátettem a massza másik felét, összegöngyöltem. 180 fokos sütőben barnára sütöttem, úgy, hogy az első órában letakartam alufóliával. Kb. 1,5 óra alatt volt kész.



Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..