(Ελληνικά στο τέλος του κειμένου)
A spenótpita receptje már ilyen olyan módon bekerült a blogba, de soha nem tökéletesen:) Így most pótolom a hiányosságot. Álljon itt egy bő leírás erről a nagyon hagyományos görög ételről.
A spenótpita receptje már ilyen olyan módon bekerült a blogba, de soha nem tökéletesen:) Így most pótolom a hiányosságot. Álljon itt egy bő leírás erről a nagyon hagyományos görög ételről.
A spenótpita akkor a legfinomabb, ha többféle fűfajta kerül bele, nemcsak spenót. Nagyon finom 1/3 sóska (λάπαθο) és 2/3 spenót változatban. Egyéb füvek, amiket előszeretettel használnak ebbe az ételbe: Tordylium Officinales, vagyis hegyi kömény (καυκαλήθρες), Anthriscus cerefolium vagyis zamatos turbolya (μυρώνια).
Hozzávalók egy nagy tepsi lapjaihoz:
4 csésze kenyérliszt (és még 2 csésze, aminek a nagyját nyújtáskor felveszi, meg ami az asztalon marad)
2 ek ecet
4 ek olívaolaj
1,5 kk só
ha éppen maradt valahonnan, mehet bele 1 tojás enyhén felverve
1-1,5 csésze víz, amennyi ahhoz kell, hogy egy feszes, kenyértésztát gyúrhassunk mindezekből

1,5 kg spenót és illatos füvek
1 csésze apróra vágott petrezselyemzöld
1 csésze apróra vágott kaporzöld
1 csésze apróra vágott zöldmenta
1 piros hagyma
3-4 friss zöldhagyma
1 póréhagyma (csak a fehér része)
2 tojás
1 csésze reszelt sajt és morzsolt feta kombinációja
1 kiscsésze rizs vagy 6-8 kanál tarhonya
1 mokkáskanál fahéjpor
Elkészítés

A lapoknak való tésztát összegyúrjuk, letakarjuk és félretesszük állni.
A spenótot megmossuk, majd 1-2 ek durva só hozzáadásával kicsit összemorzsoljuk, amíg a levének a nagyja elfolyik és a térfogata kisebb lesz, a spenót összeesik. Ekkor már könnyen nagyobb csíkokra, vagy kockákra vághatjuk. Betesszük egy tálba, minden előzőleg megmosott és apróra vágott hozzávalót beledobunk, és alaposan, de finom mozdulatokkal összekeverjük. Ha tarhonyát használunk, azt nem tesszük a töltelékbe. Fontos a töltelék jó összekavarása, hogy az illatos füvekből mindenhová egyeneletesen jusson, de a tojás is egyenletesen osztódjon el az anyagban, másképpen csúnyán felpúposodhat a pita itt-ott.


Mikor a töltelékkel végeztünk, nekiállhatunk a lapok nyújtásának. A réteslapok készítését és nyújtását fázisfotókkal, alaposan leírtam ITT.


A lapokat ahogy nyújtjuk, rétegezzük is be a tepsibe.
A lapokat úgy tesszük le, hogy mindegyiket (és a tepsi alját, oldalát is) megkenjük egy ecset segítségével jó bőven olívaolajjal. A 4., vagyis a középső lapra, amelyikre jön a töltelék, leszórjuk a tarhonyát, vagy zabpelyhet.
![]() |
Erre majd jön a töltelék |
![]() |
A tetejét megkenjük olajjal és bevágjuk a szeleteket |
Mivel a házi lapok tömörebbek az üzletinél, ezért én mindig az alsó rácson sütöm legalább 40 percet a pitámat. Az utolsó 20 percben (kb 1 óra kell neki) tehetjük középre, hogy a felső lapok is szép pirosra süljenek anélkül, hogy az alsók megégjenek. Addig sütjük, amíg ilyen szép pirosak lesznek.
Nagyon fontos a pitát rögtön megsülés után kivenni a sütőből! Ha bent hagyjuk, a lapok megpuhulnak a gőztől. Én mindig kiveszem és teljes kihűlésig semmivel nem fedem le, de még aznap is csak egy kendővel. Ha marad, éjszakára fedett ételesdobozban hűtőbe kerül, de ha jól ki volt előtte szárítva/hűtve, a lapok másnap is finom, ropogósak, legalábbis a házilag nyújtott lapok esetében.
Σπανακόπιτα από την Βόρειας Εύβοιας με μικρασιατική επιρροή
Για τα φύλα θα χρειαστούμε - 4 κούπες αλεύρι από μύλο, 2 κ σ ξύδι, 4 κ σ ελαιόλαδο, 1,5 κ γ αλάτι, νερό 1-1,5 κούπα, όσο θέλει για να κάνουμε μία ζύμη όχι πολύ μαλακιά (σαν ψωμί) . Μπορούμε να βάλουμε και 1 αυγό χτυπημένο, αν βρίσκεται στο ψυγείο μας. Φτιάχνουμε την ζύμη, και την αφήνουμε μισή ώρα να ξεκουραστεί.
Για την γέμιση θα χρειαστούμε - 1 κ σπανάκι, 0,5 κ λάπαθα, ματσάκι μαϊντανό, ματσάκι άνηθο, ματσάκι δυόσμο (η άλλα αρωματικά χόρτα, το σύνολο των χορταρικών να μην είναι περισσότερο από 1,5 κιλό), 1 πράσο ( μόνο το άσπρο), 3-4 κρεμμυδάκια, 1 κρεμμύδι ξερό. Το σπανάκι και λάπαθο τα τρίβουμε με χονδρό αλάτι, για να πέσει ο όγκος τους και να βγει το πολύ ζουμί. Τα κόβουμε σε μεγάλα κομμάτια, ψιλοκόβουμε και τα άλλα μυρωδικά και τα κρεμμύδια. Τα βάζουμε σε ένα μπολ. Συμπληρώνουμε με 2 αυγά, 5-6 κ σ τραχανά ή φλιτζανάκι ρύζι, 0,5 κ σ κανέλα, 1 φλιτζάνι φέτα και κεφαλοτύρι τριμμένη.(Μπορείτε να βάλετε και περισσότερο τυρί, του πάει. Εγώ βάζω ελάχιστο για να μη σκεπάσει την γεύση των χορταρικών.)
Εκτέλεση
Την ζύμη την χωρίζουμε στα 8, ανοίγουμε φύλα, τόσο μεγάλα, όσο να σκεπάσουν το μεγάλο μας ταψί και τα τοιχώματα.
Βάζουμε 4 κάτω, μοιράζουμε πάνω του ομοιόμορφα την γέμιση, και 4 πάνω. Κάθε φύλο αλείφεται με ελαιόλαδο. Ψήνουμε στην κάτω σχάρα 1/2 ώρα και μετά στην μεσαία, όσο χρειάζεται να ροδοκοκκινίσει, στους 190 βαθμούς.
Η συνταγή είναι ευβοιώτικη, την έμαθα από την πεθερά μου, την κα Ελένη Βυρίνη (Μετόχι Μαντουδίου). Η κανέλα είναι μικρασιατική επιρροή από τους πολλούς μικρασιάτες της Βόρειας Ευβοίας και δίνει μία καταπληκτική ανατολίτικη νότα το φαγητό.
Comments
Pedig mi mindenben követtük az utasításokat. Túl sok lett a töltelék, annak túl sok a leve, tocsog az egész a lében, az alsó tészta ezért elázott, a felső kemény lett, és a töltelék sem olyan finom. Nem tudom hol rontottuk el, biztos nem a te hibád, hanem a miénk, nem akarom senkinek elvenni a kedvét tőle, de nagyon vigyázzon mindenki vele!
Remélem a muszaka jó lesz...