Skip to main content

Fetás kenyér (Τυρόψωμο με φέτα)

Ahogy a másik beírásomban említettem, megint nagyon összegyűlt a család és egy ideig így is leszünk. Nem részletezem (aki ismer, úgyis tudja a pontos felállást), de 3 nagy darab férfi, 1 darab 13 éves fiú és én alkotjuk a csapatot, el lehet képzelni a  napi teendőimet, főleg ami a konyhát illeti. Ahogy elmosogatok, már azon járhat az eszem, mi legyen a következő.. De nincs baj, ha eszik a főztöm. Ami a kicsi esetében nem egy egyszerű dolog. Tegnap babgulyás volt görögösen, amit most nem írok le, de leírom a melléje készített fetás kenyerem, mert nagyon finom és nagyon laktató. Ma is abból szeltünk az ebédhez és még mindig nagyon finom, másnapossága ellenére is.
A kenyérhez kell készíteni egy kezdő kenyértésztát, majd azt feldúsítva lesz meg a  végleges tészta.


A kezdő tésztához valók:
  • 700 gr finomliszt (én ennek egy részét kenyérliszttel helyettesítettem)
  • 2 tasak vagy 3-4 kiskanál száraz élesztő (ha csak finom lisztből készül, elég a 3 kiskanál)
  • 1 1/2 kiskanál só
  • 2 enyhén felvert tojás
  • 1/2 kiskanál bors
  • 1 kanál olívaolaj
A fentieket annyi langyos vízzel összegyúrom, hogy rugalmas kenyértésztát kapjak (nekem kb. 1 csésze vizet vett fel), majd a rugalmas labdát belehelyezem egy kelesztőedénybe, letakarom és duplájára kelesztem. Én a kandalló mellé tettem és 1 óra múlva szép nagy volt, szét is repedt a tetején. Akinek van gyúró/kelesztőedénye, annál könnyebb dolga lesz.

A végleges tésztához a következők szükségesek még:
  • 1 csésze vaj+olívaolaj fele-felében
  • 1 leveseskanál édeskömény 
  • kb. 3 csésze liszt
  • 750 gr feta, minél pikánsabb annál jobb, morzsolva vagy villával összetörve 
  • kevés olívaolaj a végső kenegetéshez
 
Az első lépésben megkelesztett tésztát összegyúrom, majd a közepébe lyukat nyomok az öklömmel. Teszek egy adagot a kiegészítő hozzávalókból, összegyúrom, majd megint lyukat nyomok a közepébe, megint teszek édes köménymagot, lisztet, vajat, összegyúrom és ezt addig teszem, amíg elfogy a vajas olaj, a mag és a feta és megint egy rugalmas tésztát kapok. Valószínűleg felveszi mind a 3 csésze lisztet is, de a lisztet vigyázva adagoljuk, csak a többi hozzávalóval együtt, hogy segítse azoknak a tésztába olvadását. Ehhez a munkához türelem szükségeltetik, nem szabad sietni és szép lassú mozdulatokkal kell a tésztával bánni.
Miután megvan a fetás tészta, egy kb. 28-35 cm-s téglalap alakú tepsibe teszem (vagy lehet 32-34 cm átmérőjű kerek tepsi), szépen egyenletesen belelapogatom és megint letakarva duplájára kelesztem. Be lehet vágni a tetejét kockásra, ahogyan én tettem. A tetejét bekenem olívaolajjal és vizet fröcskölök rá. Lehet szórni rá szezámmagot is, én nem tettem, elég a benne lévő édeskömény ízesítésnek. Kb. 50-60 percig kell sütni előmelegített, közepesen meleg sütőben (nálam 180 fokos elektromos sütő).
nagy sikert aratott melegen is, hidegen is:)

Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..