Skip to main content

Szilvás paleo cake

Már több paleo sütemény receptjét elolvastam és közben jegyzeteltem, össze akarok állítani bizonyos alaprecepteket, amik nekem beválnának. Görögországban elég nehézkes bizonyos alapanyagok beszerzése, úgy mint pl. a xilit-é, ami ráadásul drága is. A magyar paleo blogokon alig találni stevia-s recepteket, mondhatnám én nem olvastam olyan blogot, aminek a szerzője steviát használna. A stevia használatával még mindig elég hadilábon állok, mert egyrészt ritkán használom, másrészt hiába olvastam el hogyan konvertáljuk a cukor, xilit, stevia mennyiségeket, nem nagyon válik be a gyakorlatban. Így szerintem a legegyszerűbb módszer, amit mindenkinek csak ajánlani tudok, a sütemények megkóstolása még sületlen formában. Így igazítani lehet az édes ízen.

Az alábbi recept az első kísérletem gyümölcsös paleo cake sütésére. Ez is azért alakult így, mert mikor itthon megkóstoltam a nagy örömmel beszerzett görög szilvát, ami kísértetiesen hasonlít az általam legfinomabbnak ismert besztercei szilvához-, nagy csalódással kellett megállapítanom, hogy teljesen ízetlen, bűztelen az egész :( Senki nem bírta megenni, így csakis süteménybe vagy lekvárba mehetett.


A paleo piskótára több bevált recept kering, én összeállítottam egyet, amit még útközben ki kellett egészítenem, és így a következő alapanyagok kerültek bele:

* 5 tojás
* 3 dkg kókuszliszt
* 3 dkg mandulaliszt (saját készítés)
* 1 mk szóda (ezt a legjobb kiváltani gluténmentes sütőporra, ami nekem nincs)
* 1 ek xilit vagy 1 kk stevia por 
* fél borospohár extra szűz olívaolaj (vagy kókuszolaj)
* szilva

Elkészítés:

A szokásos piskóta módon: felverem a tojások fehérjét, majd mindent óvatosan összekavarok. Megpakolom a félbe vágott szilvával. 20x30 cm-s tepsiben sütöm tűpróbáig 180 fokon (kb. 35-40 perc)
Felvágva már nem sikerült lefotózni mert behappoltuk:)




Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..