Skip to main content

Csokoládés kevert hagyományos és paleo módon

Eddig két fajta csokis kevert receptem volt fent a blogon: az egyikben a massza joghurtos, a másikban tejes. Mindkettő nagyon finom és mindkettő tortaként is megállja a helyét, ha leöntjük csokoládékrémmel (lehet joghurtos vagy tejszínes ganache), vagy ha felvágjuk és megtöltjük bármilyen hozzáillő krémmel. 
A mai bejegyzésben szereplő kevertben sem tej, sem joghurt nem szerepel, az egyik paleo kevert, vagyis liszt, tej és keményítőmentes, a másik pedig hagyományos kevert, liszttel, vajjal, tojásokkal. Mindkettő nagyon finom és egyszerű az elkészítésük.


Paleo csokis kevert

Paleo csokis kevert
Hozzávalók a paleo csokis keverthez (10 cm belső átmérőjű formához):

* 100 gr fekete csokoládé (70%-s vagy több kakaótartalom)
* 1 tk ghee
* 3 tk stevia por (Green Canderel) - elviselt volna még 1 teás kanállal, de így is finom volt
* 3 tojás
* 150 gr őrölt mandula
* kis csipet só
* 1 tk szóda
* 1 kis tasak (1 adag) instant nesscafe (lehet bármilyen kávé, de el is hagyható)

Hagyományos csokis kevert
Hozzávalók a hagyományos csokis keverthez:

* 100 gr étcsokoládé
* kb. 1 ek vaj
* 3 tojás
* 12 dkg cukor (kb 4 nagy evőkanálnyi)
* csipet só
* 3 púpozott ek liszt
* 1 tk sütőpor
* 1 tk instant kávé

Elkészítés:

Az elkészítés mindkét sütemény esetében ugyanaz, természetesen a paleo sütihez a mandulát először finomra őröljük. Én most fehér, héjától megtisztított mandulát használtam, de erre nincsen szükség, lehet héjas mandulából is, sőt annak mandulásabb aromája lesz.

Első lépésben odateszem a csokoládét a vajjal gőz felett olvadni. Régen próbáltam már tűz fölött, egy lábosban olvasztani a csokit, de odaégettem, ugyanígy mikróban sem jött be, így nálam marad a hagyományos módszer: lábosba vizet teszek, majd ezt felteszem forrni és ráteszek egy kisebb vagy nagyobb lábost, mindegy, csak stabilan álljon, nehogy lezuhanjon. A legjobb egy kevéssel kisebb edény, ami majdnem annyira passzít a vizes edény tetejére, hogy a gőz nem tud mellette nagyon kijönni. De mindegy, milyenek a méretek, a csoki és a vaj úgyis felolvad mire minden mással elkészülünk.
Amíg a csoki olvad, a tojásfehérjékből kemény habot verek. Ezt mindig beteszem a hűtőbe, amíg minden mással készen leszek.
A tojássárgákat a cukorral fehéredésig kavarom. Ha steviat használok, hamar megy, pár perc alatt a stevia feloldódik és teljesen sima, fehéres lesz a tojássárgás massza. Cukorral több ideig tart, amíg kifehéredik és majdnem habos. 
Mikor a csoki elolvadt, hab készen és a tojássárgák is elkeverve a cukorral, minden hozzávalót szépen összedolgozok.



A hagyományos kevert masszája kicsit több lett a  cukor miatt, így nem kockáztattam, hogy a 10 cm-s formába tegyem, hanem egy 20x12 cm maxim átmérőjű ovális tepsit kaptam elő. A tepsiket kibéleltem sütőpapírral és 180 fokon 40 percet sütöttem, kötőtűpróbáig. A paleo sütit kevesebbet hagyom legközelebb, szeretném ha kicsit szottyos maradna belül. Mindkettőt kakaóporral szórtam meg és gránátalmával tálaltam, ami nagyon talál ehhez a szárazabb süteményhez, de ugyanígy találna hozzá valamilyen finom fagyi vagy pedig be lehetne őket vonni krémekkel, ahogyan a bejegyzés elején említettem. Mindenesetre egyben minden kóstoló egyetértett,  nagyon talál a téli ünnepi asztalhoz ez a tömény csokoládés édesség.



Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..