Skip to main content

Diós sütemény


Ha azt mondod Görögországban: "karidopita", mindenki pontosan tudja mire gondolsz. Legegyszerűbb változatában egy olyan diós kavart sütemény, melyet a végén sziruppal öntenek le. Persze minden séf és minden kardvillogtató háziasszony a sajátjára esküszik. Többféle változat forog a konyhákban: van olyan melynek a tésztájában dió és liszt van, másiknak dió és morzsa, ismét más változat a diós, mandulás, lisztmentes. Mindegyikben a  közös a végső simítás: a cukorszirup. Igazán fenséges sütemény, télies és nagyon laktató. Már írtam két változatáról ITT és ITT.
A mostani egy másik verzió, illetve jobban mondva másik két verzió: az egyik lisztmentes, de cukorszirupos, a másik pedig paleo, vagyis liszt és cukormentes. Leírom a hagyományos lisztes, cukros eredeti receptet is, melynek változtatásával jött létre az előbbi két verzió.


Hagyományos(Stelios Parliaros séf receptje nyomán) Lisztmentes  Paleo 
Hozzávalók:

* 200 gr dió
* 5 tojás
* 100 gr cukor
* 20 gr konyak 
(1 pálinkáspohárnyi)
* 70 gr tört mandula
* 40 gr fehér liszt
* 1 kk fahéjpor
* 200 gr dió
* 5 tojás
* 100 gr cukornak megfelelő tömegű Stevia Green Canderel
* 20 gr konyak 
(1 pálinkáspohárnyi)
* 70 gr tört mandula
* 40 gr mandulaliszt
* 1 kk fahéjpor
* 200 gr dió
* 5 tojás
* 100 gr cukornak megfelelő tömegű Stevia Green Canderel
* 20 gr konyak 
(1 pálinkáspohárnyi)
* 70 gr tört mandula
* 40 gr fehér liszt
* 1 kk fahéjpor
Sziruphoz:

* 200 gr cukor
* 1 fahéjrúd
* 1/2 citrom leve
* 375 gr víz
* 100 gr méz
* 1 üveg nagyon híg mandarinlekvár-
Csokoládémártás:

* 200 gr étcsokoládé
* 100 gr tejszín
* 100 gr tej
-
Csokoládékrém (10 cm átmérőjű tortához):
* 1 puha avokádó
* 1 kk stevia Green Canderel
* 1 ek méz
* kevés kókusztejszín (1-2 ek)
* 1 púpozott ek cukrozatlan kakaópor

Elkészítés:

A diót 160 fokra előmelegített sütőbe tesszük, rácsra terített sütőpapírra, 10 percre. Hagyjuk kihűlni és mixeljük.
A hagyományos sütemény esetében a tojásokat a cukorral fehér habbá verjük. legalább 10 perc kell nekik a mixerben. A Stevia-s változat hamarabb megy, ugyanis csak a fehérjéket verem kemény habbá (csipetnyi sóval és 2-3 csepp citromlével), majd hozzáadom a sárgájával kikevert Steviát. Utána mindent óvatosan , de alaposan összekeverünk.
Ez a mennyiség, úgy a hagyományos, mint a lisztmentes és paleo változatban egy 22-24 cm belső átmérőjű formához való.

Én ezt a mennyiséget elosztottam és egy adagot beleöntöttem egy 20 cm belső átmérőjű formába, amit előtte beolajoztam, mandulaliszteztem. 170-180 fokos sütőben 40 perc alatt kész volt.
Ugyanakkor a massza többi részét egy 10 cm belső átmérőjű formában is megsütöttem.

A 20 cm-s tortát ahogy kivettem a sütőből, nyakon öntöttem az idei nagyon hígra sikerült mandarinlekvárommal. Egy egész üvegnyit magába szívott a tészta. Hagytam kihűlni, majd díszítettem és fedő alatt szobahőmérsékleten tartottam tálalásig.
A kisebb tortát hagytam kihűlni, majd 3 lapra vágtam. Megkentem az avokádós csokikrémmel és hűtőben tároltam tálalásig. 









Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..