Skip to main content

Lemonáda

Lassan beérkezünk az eltevések, kerti munkák, feldolgozások periódusába. Habár az idén a mi citromfánk nem nagyon termett, mert tavaly kicsit megfagyott, még több citromom van, mintha a saját termésem lenne. Minden ismerős, barát folyton megajándékozott egy-egy nagy zacskó citrommal, míg végül a második nagy hűtőm mind citrommal lett tele. Ezt kezdtem lassan feldolgozni, mert nem fognak elállni már sokáig egyben. Már kétszer készítettem lemonádát (limonádét), vagyis citromszörpöt. Ezt a fajta receptet csakis bio citromból szabad csinálni!
Az alaprecept hozzávalói:

* 1 l citromlé 
* 1 kg cukor
* 3 citrom lereszelt héja



Szemre kiválasztok vagy 20 citromot, amiből úgy saccolom 1 kg levet kapok. A citromokat alaposan megmosom edénymosóval, folyó víz alatt. Igaz én tudom, hogy semmivel nem permetezik ezeket, azért jó lemosni, ha már a reszeléket is felhasználom. Miután megmostam őket, mindegyiket lereszelem. Csak a sárga héjat reszelem, ahogy a fehérhez érek, már fordítok is a citromon és máshol folytatom, ugyanakkor a hibás, feketés részeket sem reszelem le. 3 citrom lereszelt héját egy nagy tálba teszem, a többi reszeléket kristálycukorral összekavarom és fedett üvegben a hűtőben tárolom. Ezt majd felhasználom, mikor valamilyen édességet készítek.
Kicsavarom a citromok levét, közben töltögetem egy mérőedénybe. Mikor megvan az 1 l, beleteszem a tálba, ahová a 3 citrom reszelékét tettem. Hozzáöntök 1 kg kristálycukrot, összekavarom, lefedem és félre teszem a konyha egy hűvösebb sarkába. Néha néha megkavarom. 3 napig hagyom így állni, közben ahogyan kavarom, látom, hogy a cukor szépen oldóik fel. A 3. napon leellenőrzöm, ha a cukor teljesen feloldódott (mindig fel szokott), akkor leszűröm, majd üvegekbe töltöm és hűtőben tartom.

Pohárba 1-2 ujjnyit (ízlés szerint) teszek belőle, majd vizet és összekavarom. Ha buborékos vizet teszünk hozzá, olyan mint a Fanta :)




Comments

Anikó said…
Fincsi lehet, tudod itthon az a bajom, hogy nem tudható biztosan melyik citrom bio, mert nem biztos, hogy amire rámondják, hogy az, akkor az tényleg bio. Sokszor azt sem tudni honnan hozzák, lehet amit tőletek, vagy a spanyoloktól az nincs lekezelve, de amit Argentínából, na az biztosan nem bio. Forró víz alatt csutakolom én is mindig felhasználás előtt.

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..