Skip to main content

Lagana, a Tiszta Hétfő kenyere

Hagyományos módon Tiszta Hétfőn egész Görögországban a lagana nevű kenyeret fogyasztják. Ebbe a kenyérbe régen egyáltalán nem tettek élesztőt a hétfői, első böjtnap miatt, manapság azonban úgy készítik, hogy van benne élesztő vagy kovász, de sokkal kevesebb, mint a rendes kenyérben. Én minden évben magam készítem és az idén nem is vártam meg a hétfői napot, miért ne élvezzük pár napig a lagana szeretett ízét?
A lagana egy lapos kenyér, a kevés élesztő miatt nem lesz kerek, dagadt formája. Nagyon fontos, hogy elegendő ideje legyen megkelni és beérni, a legjobb ízt akkor kapja, ha a kelés lassan történik, hideg helyen vagy szobahőmérsékleten. Össze lehet gyúrni vasárnap délután és be lehet tenni a hűtőbe, majd másnap csak a sütéssel kell bajlódni. Nagyon finom és különleges az íze, ha tahini is kerül bele, vagyis szezámmagpaszta.



Hozzávalók:

800 gr kenyérliszt
200 gr finomliszt
1/2 tasak élesztő (a 2 tasak helyett ami 1 kg liszthez kell más esetben)
2 kiskanál só
1 kiskanál cukor
600 ml meleg víz
4 lk olívaolaj vagy 3 lk tahinipaszta
2 lk ecet
szezámmag a szóráshoz


A fentieket összegyúrom, de alaposan. A kenyértésztának fontos a jó gyúrás, mert ha nem, akkor nagyon fog morzsolódni. Ha esetleg nem akarjuk kézzel, de nincsen dagasztógép, akkor a régebbi fajta mixerrel is lehet, a dagasztókart használva. A mixer nem fogja azonban jól vinni az 1 kg lisztből gyúrt tésztát, ezért ajánlatos először kézzel összeállítani azt, majd két részre osztani és alaposan kidagasztani mindkét részt a mixerrel.  Amikor teljesen sima a tészta és kicsit hólyagos, akkor jó. Dagasztás után félre kell tenni és hagyni nyugodtan kelni. Ha előtte való nap készítjük össze a masszát, akkor nylonzacskóba hűtőbe lehet pakolni, majd másnap elővenni, ha nincs megdagadva, hagyni még szobahőmérsékleten megkelni.
Megkelés után megint pár percig össze kell gyúrni, majd a két labdát hosszúkás lagana formában tepsibe, sütőlapra kell helyezni és 180 fokon szép pirosra sütni. Én meg szoktam kenni a tetejüket olívaolajjal, belenyomkodom az ujjam, hogy kis mélyedéseket kapjak és megszórom szezámmaggal.
Annyira finom volt a mai, hogy csak fetával és olívabogyóval ettük, nagyokat törve hagyományos módon, belőle.



Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..