Skip to main content

Spenótpita 2 lappal (Σπανακόπιτα με 2 χωριάτικα φύλα)

A pitának nevezett görög réteseimet általában 4+4 lappal szoktam készíteni, ahogy azt már a blogomat követők láthatták.A napokban egy új recept alapján kipróbáltam a vastagabb, "falusi lap"-nak jellemzett réteslap készítését. Még én is meglepődtem, mert nagyon jól nyújtható és nagyon finom lapokat kaptam, így a receptet  át fogom picit variálni és fel fogom használni édes süteményekhez.




A tésztához valók:
  • 1/2 kg kenyérliszt
  • 3 leveseskanál olívaolaj
  • 1 tojás
  • 3 lk tej
  • 8-10 gr friss élesztő vagy 1 tasak száraz élesztő
  • 2 lk ouzo vagy pálinka
  • csipet só, csipet bors
A fentieket összekavarjuk majd annyi langyos vízzel gyúrjuk össze, amennyit a tészta felvesz, hogy rugalmas, de nem túl puha labda legyen belőle. Kb. 100 ml langyos vízre lesz szükségünk. Miután összegyúrtuk a tésztát, annyira, hogy nem ragad sem a kezünkhöz, sem az edény széléhez és jól látszik, hogy minden hozzávaló szépen összeállt (gyúrás közben pukkangatva meg-meg hasadozik kezünk alatt a tészta), betesszük egy mély dagasztótálba, melynek az aljára kevés lisztet szórunk. Én a tésztalabda tetejét mindig átsimogatom olajos kézzel, utána pedig az edényt lefödöm, hogy ne tudjon kiszáradni a felső tésztaréteg, mert az gondot okoz majd a nyújtásnál, illetve a végső állagnál.


Hozzávalók a töltelékhez:
  • 1/2 kg spenót (a legjobb ha egyéb aromatikus füvekkel van vegyítve a spenót, de csak spenótból is finom)
  • 2 marék apróra vágott zöld kapor (az itteni kapor valamennyivel illatosabb mint az otthoni)
  • 1-2 póréhagyma, a fehér rész, apróra vágva
  • 4-5 friss hagyma, apróra karikázva
  • só, bors
  • 300 gr feta, összemorzsolva vagy villával elnyomogatva
  • 2 tojás enyhén felverve
  • 100 ml olívaolaj
A töltelék elkészítése:

A spenótot beteszem a tisztára mosott kagylóba és bőven szórok rá durva tengeri sót, ezzel összedörzsölgetem, összegyúrom, amíg összeesik és kiengedi a levét (pár perc!). Kinyomkodom, felteszem egy vágódeszkára és nagyobb kockákra vágom, beleteszem egy tálba. Hozzáteszem a többi hozzávalót, alaposan összekeverem az egészet. Ha a feta sós, nem kell külön sózni, hisz a spenótot is már átdörzsöltem, plusz a feta, bőven elég. A feta helyett lehet feta+sárga sajt kombinációt használni, de a nyúlós sajtok nem igazán találnak ide, inkább a grójai típusúak.

Összeállítás:
Miután a tészta megkelt, 2 részre osztom és mindegyikből egy szép lapot nyújtok (kb. 15x30 cm-s tepsihez, vagy 32 cm átmérőjű kerek tepsihez valók az adagok). Az egyik lapot az olívaolajjal kikent tepsi aljába fektetem, úgy, hogy a tepsi oldalait is borítsa a tészta és kilógjon, majd erre ráhelyezem a tölteléket, szépen, egyenletesen elosztom, elsimítom. A másik lap jöhet a tetejére, majd a széleket benyomkodom, megkenem olívaolajjal, bevagdosom a szeleteket és 180 fokos sütőben, alsó rácson pirosra sütöm.

Comments

duende said…
Hú, ezt vittem, köszönöm Ágni! :)
Ki kell próbálnom ezt a jó kis tésztareceptet. Ezzel a töltelékkel már készítettem bolti réteslapot és isteni volt az is, de gondom így ezzela tásztával még jobb!
serci said…
imádom a spanakopitát,görögben sosem hagyom ki
Vicuska said…
Ezt a receptet én is elviszem, isteni lehet ez a spenótpita! :)

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..