Skip to main content

Készülődés karácsonyra

Az én görög családomra igaz nagyon sok a sztereotípiákból, amiket a nem görögök egy átlagos görög családnak tulajdonítanak. Ez néha jó, néha azonban nagyon bosszantó. Az ünnepekkel kapcsolatos dolgok kimondottan bosszantóak és mikor arra gondolok, hogy milyen régóta telnek mindig így az ünnepeim, nem vagyok egyáltalán elragadtatva a közelgő napok kilátásától.
A legeslegbosszantóbb mind közül az, hogy képtelenek 2-3 óra késés nélkül jönni az ünnepi ebédre. Ami azt jelenti, hogy déli 1-2 helyett, du. 4-5 körül lehet ebédelni. Bármilyen cselt bevontam eddig, nem működött, talán 2szer történt meg a sok-sok év alatt, hogy időben itt voltak. Most nem részletezném ki és mi a hibás ezért, tudom én azt nagyon jól, nem kell előre felbosszantanom magam. A 2008-s ebéd után, amikor 3 napi munka után mindenki finnyáskodott és valami miatt nem evett, megfogadtam, többet soha!


2008 karácsonyi ebéd

Így 2009 karácsonyán elutaztunk a Parnasszus-ra 3 napra, ahol vendéglőben ettük meg az ünnepi vacsorát és nem kellett mérgelődnöm. Az idén ez nem jön össze, de az sem, hogy nálunk legyen az ünnepi vacsora és ebéd. Mivel Anyósom nem tud kimozdulni, ezért náluk leszünk, ami persze azt jelenti, én is főzők, mert általában 3-4 együtt étkezés van az ünnepnapokon és természetes, hogy ketten készülünk sógornőmmel. A nem nálunk-nak vannak előnyei és hátrányai, én inkább az előnyökre koncentrálok, vagyis arra, hogy házi ételt ehetünk és főzhetek is valami finomat:)

A másik bosszantó dolog az ebédek körül, hogy ilyenkor jut mindenki eszébe az egészséges étkezés.Ugyan mi is egészségkímélően étkezünk, azért egyszer kétszer egy évben megennénk valami egészségtelenebb ünnepi kaját. Nem kell belőle halálra enni magunkat és akkor nincs baj. Sajnos ebben senki nem partner, sem a közeli, sem a távoli család. Nem eszik meg a tejszínes, majonézes dolgokat, a májat, az édes-savanyú mártásokat, miközben nyugodtan felfalnak más ennél jóval egészségtelenebb ételeket, mert azok hagyományosak. Így egy csomó ünnepi próbálkozásom ki van lőve startból. Levesekkel is próbálkoztam, de csak illendőségből ettek belőle pár kanállal, így az is elmarad. A két nagyfiúnk valamikor mindent megevett, most már olyan korba jutottak, hogy folyton ők is az alakjukat és koleszterinszintjüket féltik, a kicsi összesen 5 fajta ételt hajlandó megenni, így nagyjából ugyanazokat tudom csak készíteni, hiába a sütés főzés szeretete.

Ha valami különlegesebbet szeretnék, kénytelen leszek idegeneket meghívni ebédre. Más családban meg az asszony nem hajlandó főzni.... Micsoda iróniája a sorsnak!

Comments

szazala said…
Nagyobb gondod sose legyen!
Kellemes ünnepeket!
Krinya said…
Valaha én is imádtam a különleges ételeket, de most kb. hasonló okok miatt maradok a hagyományos kajáknál... végülis ezeknek is megvan az előnye, kevesebb a macera velük... És legalább tuti biztos a hatás, nem fog senki csalódni.

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..