Skip to main content

Almás morzsolt


Ez ugyan nem Karácsonyi süti, de gyors és almás:) Alig van már belőle. A recept a nistikoarkoudi.gr -ről származik, láttam a TV,ben és utána elkészítettem. Tehát hozzávalók:


Töltelékhez:
8 alma, 1,5 csésze cukor, 1 marék fekete mazsola, 1 leveseskanál fahéj, 1 marék durvára tört dió, 1 kiskanál rízs

A tésztához: 4 csésze liszt, 1 zacskó sütőpor (10-12 dkg-s), 1/2 kiskanál szódabikarbonát, 250 gr vaj, 1 tojás, 1 csésze cukor
Ez egy omlós tészta, ezért különösen kell ügyelni arra, hogy ne melegedjen fel a vaj a kezünk melegétől. A tésztát egy nagyobb tepsiben készítjük elő, hogy legyen helyünk dolgozni. Először a hideg vajat a tojással elmorzsoljuk, összedolgozzuk a kezünkkel, majd ráöntjük a szódát, sütőport, cukrot, tovább morzsoljuk.

Rászitáljuk a lisztet, majd a két tenyerünk között addig morzsolgatjuk az anyagokat, amíg már nincsenek benne nagyobb labdácskák, darabok, tehát az egész massza durva só jellegű lesz. Ekkor a fenti képen látható módon a felét leterítjük, leszitáljuk egy 38x27 cm-s, vagy ennek megfelelő kerek tepsi aljába.

A tölteléknek való almákat megmossuk, levágjuk a héjukat, majd nagy lyuku reszelőn lereszeljük. Összekeverjük alaposan a többi alapanyaggal, majd a fenti képen látható módon kanalanként rátesszük a tepsi alján elterített tésztára és elegyengetjük, hogy mindenütt ugyanannyi töltelék legyen.
Utána rászitáljuk a megmaradt tésztát, ahogyan a következő kép is mutatja.
180 fokos előmelegített sütőben kb. 30 perc alatt megpirul a teteje, ekkor kész is van.

Jó étvágyat!!

Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..