Skip to main content

Bejgli


A bejglireceptet fölösleges másoknak ide feltennem, mert ezer egymillió forog közkézen otthon, senki nem tőlem vagy egy görög gasztroblogtól várja ezt, viszont magamért kerül fel:) Hisz ez az on-line gasztronaplóm, vagy mi a szösz:))

A bejgli TOTÁL ismeretlen Görögországban. Én ugyan minden évben készítek, mégsem sikerült rajongókat találnom:)) Most ne tessék engem azzal gyanúsítani, hogy nem finomak a bejgliim:)) Egyszerűen a görögök nem igazán csípik a száraz sütiket, amiket megesznek azokat is kávéhoz. Mint ilyent, tehát kávésütit, egészen jól elpasszoltam mindig a bejglimet:), de igaziból fanatikus imádókra nem sikerült szert tennem:) Így tehát totál sikertelen vagyok mint a magyar bejgli görögországi promoválója:))

Ezt a receptet Édesanyámtól örököltem, de sokat kínlódtam vele, amíg igazi finom bejgli lett belőle az évek során. Valószínűleg valamit nem jól írtam le, meg az itteni alapanyagok mások, mindenesetre most van egy hajszálpontos -görög alapanyagokra megfelelő - diós-bejgli receptem, amit most közszemlére teszek.

A tészta hozzávalói:
50 dkg mindenre jó:) liszt, 15 dkg margarin vagy vaj, 10 dkg olívazsír,
3 tojássárgája, 2 evőkanál porcukor, késhegynyi só, 2 gr élesztő fél
csésze tejben felfuttatva

Ezeket összedolgozom miután az élesztőt előzőleg meleg helyen felfuttattam, majd addig hagyom fedett helyen, amíg alaposan megkel. Ez néha hamarabb, néha később következik be, általában 1 óra elteltével vagy még később. Ezután a tésztát 3 részre osztom, egyenként kinyújtom őket a kis alumíniumtepsik méretének megfelelően, megtöltöm őket a töltelékkel. A tepsiket azelőtt persze kivajazom, lisztezni nem szoktam, egyszer elfelejtettem és nem láttam különbséget, így ettől újabban eltekintek:) A tepsikben még kb. 1 órát kelesztem őket, majd megszurkálom mindegyiket - EZ FONTOS, nem elfelejteni, mert széthasad a bejgli! - megkenem azzal ami van:), felvert tojással, langyos tejjel, tojássárgájával, tojásfehérjével és beteszem 165 fokra sülni.
Jól előmelegített sütőben kb. 3/4 óra alatt nekem megvolt.
Nem szabad túlsütni, mert nagyon száraz lesz.



Töltelék:
3 tojásfehérje, 20 dkg porcukor, 20 dkg darált dió, 10 dkg mazsola, 1 citrom reszelt héja, 1 alma héj nélkül apróra vágva vagy a reszelő nagy lyukán lereszelve (elhagyható, de én szeretem az aromáját).

Édesanyámnak volt ez a nagyon jó módszere, hogy nem főzicskéltük a tölteléket. Felverjük a tojásfehérjéket kemény habbá, majd nagyon óvatosan, fakanállal és lassú mozdulatokkal hozzákeverünk minden mást. Ennyi.


És itt vannak a kész bejgliim. Ez az első eresztés volt, ezeket elfelejtettem megszurkálni, ki is hasadtak rendesen. Elég világosak mert csak tejjel kentem meg a tetejüket.
A második adagot úgy készítettem, hogy a töltelékbe reszeltem csokit is, tojással kentem meg őket és rendesen megszurkáltam őkelméjüket, könyvbe való bejglik lettek, de már nem bírtam mindent fotózni, túl sokat főzőcskéztem a napokban és belefáradtam. A fiam szokott fotózni, de van amikor neki sem jön össze:)
Szóval ennyi az idéni bejglisztorim:)


Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..