Skip to main content

Kukoricadarás, mandulalisztes citromos kevert sütemény (tejmentes)

Újabban egészséges(ebb) receptek után kutatok. Mielőtt jobban utánakerestem volna, úgy hittem, a kukorica egészséges eledel, főleg azoknak lehet nagy segítség, akik gluténmentesen étkeznek. Aztán felfedeztem, ez nem egészen így van. A lényeg annyi, hogy a kukorica egy vitaminrabló élelmiszer, mely nem fedezi a saját maga emésztéséhez szükséges vitaminfedezetet, emésztés során B1, B2, B3 , B5 és H vitaminokat von el a szervezettől. A sok kukoricaevés pedig súlyosabb dolgokhoz is vezethet, de ezt mindenki maga kikeresheti az interneten. Egy nagyon jó összefoglaló ITT olvasható a témában. Viszont semmi akadálya annak, hogy ritkán fogyasszuk. Az alábbi recept egy nagyon finom sütemény leírása, mely akkor a legfinomabb, ha fagylalt-gombócokkal tálaljuk. A képeken nem ilyen tálalásban szerepel, mert elfelejtettem, hogy van fagylalt is itthon :)
Hozzávalók:

* 125 gr vaj
* 1 csésze finomliszt (200 ml)
* 3/4 csésze darált mandula v. mandulaliszt
* 3 kk sütőpor
* csipet só
* 1/2 csésze kukoricadara (polenta)
* 4 tojás
* 1 csésze kristálycukor
* 1 kk vaníliapor
* 1 lk citromreszelék
* 1 citrom leve


A sziruphoz:

* 1 csésze víz (250 ml)
* 1/2 csésze cukor
* 1 citrom leve és pár darab citromhéj
* 2 lk citromlikőr (elhagyható ha nincs otthon)

Tepsi: 25 cm-s kerek



Elkészítés:

Először a vajat megolvasztottam a mikróban, majd hagytam szoba-hőmérsékletűre hűlni. Közben előkészítettem a többi hozzávalót. A tojásokat a cukorral fehér habbá mixeltem, kb. 10 percet hagytam a gépet dolgozni, amíg kétszer akkorára nőtt a hab és jól kifehéredett. A száraz hozzávalókat jól összekevertem. Mindent összekavartam a mixer legalacsonyabb fokán, majd beleöntöttem a kiolajozott, lisztezett tepsimbe. Betettem a 200 fokra előmelegített sütőbe, majd 10 perc után lehúztam 180 fokra. 35 perc alatt készen volt.

A fenti mennyiségeken annyit változtattam, hogy még plusz 2 lk lisztet adtam hozzá, mert nagyon folyósnak tűnt a tészta.

Mikor megsült, kivettem és hagytam szoba-hőmérsékletűre hűlni. Közben elkészítettem a szirupot.

Mindent összeöntöttem egy kis lábosba és 5 percet főztem. A forró szirupot ráöntöttem lassan a már nagyjából kihűlt süteményre. Kb. 1 óra múlva mindent beszívott. Ekkor tányérra borítottam és tálaltam is vasárnapi, ebéd utáni desszertnek. Férjemnek nem volt elég szirupos, még nyakon öntötte pár kanál diós sziruppal ami a már leírt diós édességről származott :)







Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..