Skip to main content

Narancsos kuluri (Κουλουράκια πορτοκαλιού)

Talán ez volt az egyik legelső görög recept, melyet megtanultam elkészíteni. Annyira alapdolog mint nálunk a pogácsa. "Gyerekek anyukákkal gyurmáznak békés téli délutánokon" kép társul ehhez a recepthez. A kulurakia egy keksz alapú görög szárazsütemény, melyet sem süteménynek sem keksznek nem lehet nevezni. Nem keksz, mert nem szárítjuk ki benne teljesen a tésztát és a keksznél jóval vastagabb. Nem sütemény, mert ahhoz meg túl száraz.


A szárazsütemény a legjobban találó kifejezés rá, viszont a kuluraki mindenféle ízesítésű ilyen jellegű süteményt takar. A hagyományos Görögországban, még az unióba való belépés előtt jóval, a kuluraki elengedhetetlen kísérője volt a görög (általunk törökként ismert) kávénak. Manapság már nem annyira, sokkal divatosabbak lettek az idegenből behozott falatkák, mint a brownies és egyebek. A narancsos kuluraki most Karácsony táján is megállja a helyét, mivel erősen narancsízű.


Ez a recept egyben egészségkímélő is, ami nem is baj a többi, nehezebb karácsonyi sütemény mellett - nem tartalmaz tejterméket és tojást. Ha a cukrot pedig barna cukorral helyettesítjük (vigyázat nem barnára színezett cukorral!) akkor még egészségesebbé tehetjük az eredményt.

Hozzávalók:

  • 1,5 pohár étolaj vagy 1 pohár olívaolaj
  • 1 nagy pohár narancslé
  • 1 nagy narancs reszelt héja (ha lehet: BIO!)
  • 3 kiskanál sütőpor
  • 1 kávéskanál szódabikarbonát
  • 1 pohár cukor
  • 1 kg liszt
  • 1 kispohár konyak

Elkészítés

A hozzávalókat alaposan összedolgozom, de úgy, hogy előzőleg a szódát a narancslében felfuttatom. Beleteszem a szódát a narancslé egy részébe és alaposan összekavarom addig, amíg pezsegni kezd. Nem szabad a pohárnak tele lennie a narancslével, mert kifut! Utána ezt a többi alapanyaghoz teszem. A lisztet nem teszem bele mind az összegyúrandó masszába, hanem csak a 3/4-t. Miután összegyúrtam, a maradék lisztből fokozatosan annyit adok hozzá, amennyit a tészta felvesz ahhoz, hogy puha és ruganyos legyen.


Kis labdákat formázok..


hosszúkás kolbászkákat nyújtok..


Tetszőleges alakú, formájú sütiket formázok és sütőpapírral bélelt vagy kikent tepsiben kisütöm közepes, előmelegített sütőben. Kb. 20 perc alatt kész vannak. A kuluri szó a kulura=koszorú szóból ered, mert ezeket a sütiket nem csak hosszúkás hanem kerek formában is készítik. Én ezt a hosszúkás csavart formát szeretem, mert ezt lehet a legjobban a kávéba tunkolni:)

Kuluri készítés 2001-ben Stefanos-al Athéni lakásunkban

Tanács:
A narancslé és liszt olyan arányban kell legyen hogy a kis pogácsák könnyen formálhatóak legyenek, mint a gyurma.

Comments

Mézigörl said…
Milyen helyesek és biztos nagyon finomak is?! Elteszem a recepted kipróbálásra! :-)))
Unknown said…
Ági!!!!!


Megsütöttem unokám szerint ez isteni!
Agni said…
Nagyon örülök, hogy ízlett!:)
Anonymous said…
Kedves Ágni!
Kipróbáltam és nagy sikere volt!!Köszönöm a receptet!!!Üdv:Irénke Bp.
Agni said…
Nagyon örvendek, hogy ízlett:)

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..