Skip to main content

Görög vidékek és ízek - 6.rész -olívás csirke és olívapasztás batyuk


"Görög vidékek és ízek" c. főzős úti-film forgatásáról az összes bejegyzést itt lehet elolvasni.

Az 5. rész viszontagságairól, a vidékről  ITT olvashatsz. Amit a másik blogban nem írtam meg, az a főzéssel kapcsolatos vicces dolog.. Amíg készülődtünk, pakoltunk, állványokat tettünk ide, oda, Marina letette a zacskóban, becsomagolva lévő 8 darabba vágott csirkét mellénk a padlóra. Egyszercsak látjuk, hogy az egyik macska egy jó nagy csirkemmellel a szájában iszkol. Eleinte még csak rácsodálkoztunk, hogy jé, ezt hol találhatta..aztán észbe kaptunk, hogy kilopta a zacskóból :) Azért maradt még pár darab, így meglett a főzés is :)

Ebben a hatodik részben nagyon könnyen elkészíthető ételeket készítünk. Az első az olívás csirke, melyet már beírtam a blogba, de azért a receptet újra ide is beírom.


Hozzávalók: 
 1 csirke 8 részre darabolva
4 ek olívaolaj
2 cikk fokhagyma
1 ágacska rozmaring
1 ágacska zsálya
2 babérlevél
1 borospohár fehérbor
1 nagy érett paradicsom apróra vágva vagy
1 konzerv paradicsom
1 kk édeskömény mag
1 csésze zöld, töltött olívabogyó
só, bors

Elkészítés: 
 A csirkedarabokat a felhevített olívaolajon pirosra sütjük. Hozzáadjuk a fokhagymát, a rozmaringot, zsályát és a babérleveleket. Leöntjük a borral, majd amikor az alkohol elpárolgott az ételbe öntjük az apróra darabolt paradicsomot, sózzuk, borsozzuk és beletesszük az édesköménymagot. Lefedve ¾-1 órát főzzük, vigyázva, hogy ne égjen oda. Ha esetleg oda akarna kapni, kevés vizet adunk hozzá. Amikor a csirke megpuhult és a mártás alatta besűrűsödött, hozzáadjuk az olívákat, összekeverjük, majd melegen tálaljuk.



A másik ugyancsak könnyen elkészíthető étel az olívapasztás batyuk. Ehhez be kell szerezni egy üvegecske olívapasztát, de sztem már ezt is mindenhol lehet kapni. Ha nem, akkor olívákat ki kell magolni, majd lemixelni és már kész is van az olívapaszta.

Hozzávalók a tésztához:

1 pohár narancslé (250 ml)
1 pohár olívaolaj
4 csésze finomliszt
2 ½ kk sütőpor
oregano

Töltelék:

olívapaszta fekete olívából

Elkészítés:

A hozzávalókból feszes, de még puha, jól gyúrható tésztát készítünk. Ha túl ragacsos lenne, akkor még kevés lisztet kell hozzáadni, ha pedig túl kemény, akkor lazítsuk még kevés narancslével. Mikor a tésztából feszes, puha labda lesz, egyenesen nekifoghatunk a kis piták készítésének. Kisebb, a diónál valamivel nagyobb darabokat vágunk belőle, ezekből gombócot formázunk. A gombócból a két tenyerünk között kerek lapocskát nyújtunk, a közepébe kis mélyedést csinálunk az ujjunkkal. Ebbe teszünk egy csapott kiskanálnyi olívapasztát, majd gyors mozdulatokkal a pitát összehajtjuk és a széleket összenyomkodjuk, hogy ne nyíljanak szét. Sűtőlapra helyezzük őket, nem szorosan egymás mellé, hogy legyen helyük felnőni. Előmelegített 190 fokos sütőben kb. 30-45 percig sütjük, addig, amíg megpirosodnak.

Következzen a film. A különböző témák kezdőpercei:
Elejétől: Rovies
5:18 Eleonas hotel-főzés
17:17 olívaliget
21:04 természeti park
34:40 gyanta
37:30 Kerasia-i múzeum

Remélem tetszik majd ez a rész is, jó szórakozást kívánok és osszátok, lássák mások is!

Itt meg lehet nézni a 6. részt. Ha a feliratok nem jelennének meg, nyomjátok meg a cc gombot a kép jobb alsó sarkában.


KÉPEK a színfalak mögül
Drimonas, Kerasia



Rovies








Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..