Skip to main content

Böjtös epertorta és születésnapi ajándék (Τούρτα φράουλα με παντεσπάνι χωρίς αυγά και γάλα)

Ma vendégek voltak hivatalosak hozzánk, gondoltam, ha már Görögországban nem divat megemlékezni az ember születésnapjáról, majd megemlékeztetem én őket a szülinapomról:) Félretéve a viccet, tényleg nem foglalkoznak a születésnapokkal, még családon belül is simán meg sem említik. Így hát meghívtam barátainkat egy baráti csevegéssel összekötött ebédre.
A menü a következő volt:
- ördög polipja (a neten ha rákerestek, mindenhonnan előbukkan az én receptem, melyet legelőszőr 1999-ben írtam be a gimli konyhalistára és ITT találjátok)
- töltött zöldségek (már ezer-milliószor leírtam a blogban)
- saját kenyér
- római saláta
- böjtös epertorta

A barátaink böjtölnek, de én is kerülöm amennyire tudom a húst, az ilyen böjtös időszakok nagyon jók egy kis méregtelenítésre. Az epertortához készítettem egy tojás és tej nélküli piskótát.



Hozzávalók:
160 gr kristálycukor
1 csomagocska vaníliás cukor vagy 1 kiskanál vaníliapor
6 evőkanál étolaj
3 ek ecet
250 ml víz
250 gr liszt
1 csomag sütőpor (én 3 púpozott kiskanálnyit tettem bele)
1 kk szódabikarbonát
csipet só

Legelőször a cukrot, vaníliás cukrot, olajat és vizet habosra mixeltem, majd utána hozzáadtam a száraz alapanyagokat. Mindig utoljára adom hozzá a lisztet, mert figyelem, nem-e kell véletlenül kevesebb. Most pontosan a fenti mennyiségeket vette fel a massza, ahhoz hogy jó sűrű, de még folyós piskóta sűrűségű tésztát kapjak. Mindenhez használatos finomlisztet tettem hozzá. Az ecettől kicsit barnás lett a színe, ezért ajánlatos almaecetet használni, hogy maradjon a tészta fehér.
Miután mindent alaposan összekevertem a mixerrel, beleöntöttem egy kiolajozott 26 cm átmérőjű tortaformába és 180 fokon szépen megsütöttem. Általában előmelegített sütőben 20-25 perc alatt meg szokott sülni a piskóta, de most láttam rajta, hogy nincsen kész. 30 perc után kinyitottam a sütőajtót és egy vékony, éles kést szúrtam a közepébe, majd mikor láttam, hogy semmi nem ragadt rá, eloltottam a sütőt. Hagytam még 5 percet a kinyitott ajtajú sütőben, majd kivettem. Kb. 10 perc múlva, mikor a gőz már kijött belőle kiemeltem a sütőpapírtól fogva, amit sütés előtt szépen beterítettem a formába. Rácsra tettem és hagytam teljesen kihűlni.
Utána 2 lapra vágtam, de ügyesebbek vághatják 3 lapra is, kijön belőle. A lapok belső felét alaposan beöntöztem bergamot-sziruppal. Ez az a szirup, ami nekem visszamaradt a bergamot-kanalas-szirupos édességeimből, de ha nem lett volna, akkor készítettem volna szirupot. Mindig alaposan beszirupozom a lapokat, ettől puhák és édesek. Kb. 300 gr szirupot használhattam el, ez azt jelenti hogy kb. egy pohárnyi cukrot oda lehet tenni annyi vízzel, hogy 1 ujjnyira ellepje, főni. Bele kell vágni egy darab citromhéjat vagy narancshéjat és 5 percet kell főzni. Miután langyosra hűlt, ezzel lehet kenni a lapokat.



Krém:
500 gr növényi tejszín
500 gr eper
kb. 3-4 ek porcukor
opcionálisan zselatinlapok (nem böjtös)

A krémmel könnyű bánni, abban az esetben, ha porból készítjük. Itt felénk lehet kapni olyan növényi tejszínt, melyet porformában árulnak és csak vízzel kell kikavarni. Ezzel a legkönnyebb elkészíteni, mivel tudjuk, hogy az eper levet enged, így a növényi tejszínt kevesebb vízzel kell kikavarni, mint az előírt. Így keményebb lesz a krém.
Ha folyós növényi tejszínt használunk, mint én, akkor számítsunk arra, hogy a krém is kissé folyós lesz és nem lehet szépen díszíteni, olyan lesz, mint az enyém:) ha nem kell böjtös legyen, akkor fel lehet használni 3 zselatinlapot, előírásszerűen feloldani és a krémbe keverni, ez megköt a hűtőben 4-5 óra múlva és szépen összefogja a krémet.
A többi pofonegyszerű: meg kell tisztítani az epret, pár szemet visszatartani hogy a tetejét kidíszítsük, de  a belső lapra is lehet tenni. Én a belső lapot vastagon megkentem a krémmel és sűrűn kiraktam eperrel. A krém a felvert tejszín, melyet annyi porcukorral kavarjunk ki, amennyire édesnek szeretnénk. Nálam 4 ek-ra volt szükség. A felvert tejszínbe pedig bele kavartam az összemixelt epreket. Nagyon finom krém, nekünk annak idején anyukám készítette és pohárban kaptuk, kiskanállal dobáltuk befelé:)

Tehát összegzés: lapokat megkentem sziruppal, első lap, krémmel megkentem, kiraktam eperrel, második lap, megkentem, kiraktam és kidíszítettem. Könnyebb elkészíteni mint leírni, komolyan!

A megmaradt mennyiségből ítélhettek, finom volt-e vagy sem:)




No és hadd számoljak be a cukiságokról: kaptam egy aranyos húsvéti tojástartót. A barátnőm egy kézműves női szövetkezet elnöke, ITT van a FB lapjuk.
Alig várom, tojások kerüljenek bele:)



Comments

marisz57 said…
Tetszik a böjtös epertortád!
És nagyon helyes a barátnőd készítette húsvéti tojástartó!
Sok hímes tojást kívánok bele!
Kriszta said…
Szia! Húsvéti játékra hívtalak, ha van kedved nézz be hozzám. Szívesen olvasnám, milyen ételeket ajánlasz a húsvéti asztalra.
mmama said…
Boldog születésnapot kívánunk ! !

Nagyon aranyos a tojástartó !
És külön élvezettel nézegettem a képeket, hiszen én voltam ott az üzletben Veletek, élőben láttam a kínálatot.

Kellemes Húsvéti ünnepeket !

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..