Skip to main content

Céklaleves

Na ma jól beindultam, de be akarom hozni a lemaradásom:)

Szóval ez a céklaleves nem görög recept, illetve fogalmam sincs eredetileg nem-e görög, én a Konyhalistáról kaptam, aminek tagja vagyok és vasárnap elkészítettem. Jó alkalom volt az, hogy meglátogatott egy magyar barátnőm, mert a görögök elég makacsok és keményfejűek ahhoz, hogy nehezen próbáljanak ki új dolgokat és ez hatványozottan igaz férjemre, fiamra. Igy ha új dolgokkal próbálkozom, amik európai beütésűek:), akkor a barátaimon kísérletezem:) Ez a leves nagyon finom volt, többször kellett minden magyar ebédelőnek tennem:)

A recept:

Tejszínes céklaleves (Anyoka receptje)

2 hagymát felszeleteltem és olívaolajon megdinszteltem. Hozzátettem egy gerezd zúzott fokhagymát, 3 db karikára vágott sárgarépát, 2 kockára vágott krumplit, 1/2 kiló szeletelt zsenge céklagumót. Felöntöttem forró vízzel (talán 2 l-el), adtam hozzá sót, borsot, csipet koriandert, két diónyi zellergumót. Puhára főztem majd pépesítettem és elkevertem 2 deci tejszínnel. Lehet tenni bele reszelt citromhéjat ha hidegen fogyasztjuk.
Állítólag kihűtve nagyon finom, nyáron biztosan jól esne, de most forrón imádtuk!

Nagyon ajánlom!

Comments

Maria said…
Szia, Agni,

Kaptam céklát a nővéremtől, és jöttem
elolvasni a Te céklalevesedet - és jól meglepődtem. :-)
Örülök, hogy ízlett! Most itt az idő hidegen is megkóstolni.

Sok puszi!
Anyoka

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..