Skip to main content

Fűszeres lencse sütőben (Φακές στη γάστρα με φινόκιο)

Az utóbbi időben nagyon ritkán írtam be húsos ételt, mert nagyon ritkán készítek. De azelőtt sem a húsos ételek voltak főszereplők a blogban, mert a mediterrán étrend alapja a zöldség és gyümölcs, valamint a hüvelyesek. Ha nem lenne olyan családtag, aki mindennap eszik húst bizonyos egészségügyi gubanc miatt, akkor nálunk maxim hetente egyszer fordulna elő vagy még úgysem. Egyszer majd készítek egy részletesebb beírást az étkezési szokásokkal kapcsolatban.
Ez a lencsés étel is főételnek számít mifelénk és nem főzeléknek, amit hús mellé adnak. Az is igaz, hogy a lencsét nagyon sokszor párosítják például füstölt halakkal, de mi inkább feta sajttal és friss hagymával szoktuk fogyasztani. Általában nagyobb étkűek két-három tányérral is kérnek, de nem szokás hozzá kiegészítő ételt felszolgálni, kivéve ilyen kis harapnivalókat, amiket említettem és persze az elmaradhatatlan olívabogyót.
Ez a recept al elszánt kísérletezőnek való és olyannak, aki szereti a különleges, kissé keleties fűszerezést.


Sajnos a kép nem lett túl jó. Ugye nem vagyok fényképész és habár arra már rájöttem, mik a tippjei a jó kajafotózásnak, nincs mindig időm vagy kedvem erre még külön időt fordítani, mert mindig valaki nagyon éhes:)

Hozzávalók (6 személyre):
  • 2 1/5 csésze görög lencse
  • 2 nagyobb babérlevél
  • 3 cikk fokhagyma
  • 2-3 szegfűszeg
  • 1 kiskanál kakukkfű
  • 3 kanál olívaolaj
Kiegészítő:
  • 100 ml olívaolaj
  • 1 nagy lila-hagyma szeletekre vágva
  • 2 közepes édeskömény gumó szeletekre vágva
  • 100 ml balzsamecet
  • 1 1/2 csésze magozott Kalamon olíva (az egyik legnagyobb fajta olajban eltéve)
  • 1 kiskanál szárított édeskömény porrá zúzva
  • 1 marék édeskömény (a zöldje) vagy kapor apróra vágva

Szóval a hozzávalókat összefőzöm, úgy, hogy a lencse legyen kissé már megpuhulva, de nem főzöm készre. A főzés elején kb. 3-4 ujjnyi víz lepje el a lencsét. Miután félkészre fő, áthelyezem az egészet egy fedett sütőedénybe és hozzáöntöm a kiegészítőkből készített mártást. Ezt a  következőképpen teszem:
Felhevítem az olajat és üvegesre futtatom rajta a hagymát és a köménygumót. Mikor üvegesednek, hozzájuk öntöm a balzsamecetet, hozzáadom az olívákat, édesköményport és a kaprot. Ezzel nyakontöntöm a lencsét, lefedem és 200 fokos sütőben készre sütöm.

Comments

Macsek said…
Ez lesz a mai ebéd :)

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..