Skip to main content

Sikersztori nem sikeres vége?

2013 aug-szept. Kb 6 éve, valamivel több. Azóta paleózom. Sikeresen az elején.
Mióta 2015-ben visszakerültem Athénba állandó lakhelyként a paleóm egyre hígult. Eleinte heti egyszer engedtem meg magamnak rizst és gluténmentes makarónit, aztán valahogy már nem számoltam. Egyre kevesebbet mozogtam és egyre kevesebbet főztem én magam. Most kb 1 éve és 1 hónapja csoportvezetői beosztásban dolgozom, nagyon sok a munkám és teljesen lemerít. A főzés teljesen háttérbe szorult, az amit tartottam utolsó mentsvárként a gluténmentesség és cukormentesség. Aztán minden összeomlott. Már legalább egy éve többször közel voltam ahhoz, hogy feladjam, de mégsem.
Most viszont a Magyarországi/Erdélyi utam alatt vége lett a paleokorszakomnak. Legalábbis egyelőre.

Boldogtalan vagyok miatta, igen. Az elmúlt 4 évben alattomosan visszakúszott 10 kiló a leadott 20-ból. Most félek visszajön a többi is. Mozogni kéne, de mikor? Este 8-ra érek haza, van amikor később. Most akkor el kéne menni egyenesen mozogni és akkor beesni az ágyba - de akkor ki készít másnapra ételt vagy ki mozdít bármit a lakásban? Nincs energiám mindenre.
A másik dolog: borzasztóan hiányzott már a hagyományos konyha. A főzés hagyományos alapanyagokkal és a könnyebbség ami ezzel jár. A paleot meg tudtam oldani úgy hogy élvezetes legyen, amíg falun laktunk és otthonról dolgoztam. Most képtelen vagyok.
Kifogások, kifogások..a lényeg, hogy totálisan tanácstalan vagyok.

Elképzeltem magamban, hogy megint nekifogok a komolya paleonak..de még nem szeretném. Még nem ettem pitát, bugatsat, friss kenyeret, tiropitat.. ha meg várok biztos tovább hízom. Attól is félek, nehogy bulimiás legyek mert folyamatosan az ételeken jár az eszem.
Ördögi kör, kivagyok tőle. Még 4 év nyugdíjig, addig dolgoznom kell és ilyen ritmusban, tehát addig szó sem lehet a régi életformáról.

Tanácstalan vagyok és szomorú.

Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..