Skip to main content

Flekken sütőben zöldségekkel - Χοιρινές μπριζόλες με λαχανικά στο φούρνο

Nagy dolog egy flekkent elkészíteni, nem? - gondolhatjátok. Persze, hogy nem nagy dolog. No de annyiféleképpen el lehet készíteni, akár minden alkalommal másképpen. Én már sokszor készítettem és úgy találom, a legfinomabb a sütőben a rövidkaraj, lehetőleg csont nélkül és közepesre vágva (nem vékony, nem vastag). A mai receptet ismételten a mamapeinao.gr-l lestem, általában szétnézek új ízek után a neten, itt ott, görög oldalakon. Aki azt állítja, hogy nem teszi, és mindent maga talál ki, annak ne higyjetek 😏
Ebben a receptben megfogott a páclé amit használt, igazából nem értettem, miért éppen így kell elkészíteni, de a végeredmény megérte a pepecet, mert tényleg nagyon finom lett a hús. Viszont oda kell figyelni, nem szabad kiszárítani!
Az eredeti recept a következőket írja elő:


A pácléhez: 300 gr koktélparadicsom, 1/2 csésze olívaolaj, 1 kk oregano, 1 kk mustár, 1/2 citrom leve,  6 rövidkarajból vágott szelet

A zöldségek amik a húst kísérik: 700 gr burgonya kockára vágva, 1 zöld paprika karikázva, 1 hagyma négybe vágva, 2 lk olívaolaj, annyi víz hogy a zöldségek feléig érjen a tepsiben, só, bors

Na most már... én csak referenciának használom  a recepteket, kivéve ha édességet készítek (amit minden szökőévben szoktam 😊). Tehát semmit nem számolgattam, minden találomra ment, tapasztalat alapján. A pác érdekessége, hogy először a koktélparadicsomokat megmostam, majd mindegyiket félbe vágtam és egy teflon tepsiben addig futtattam a tűz fölött, amíg összerottyantak és a levük elpárolgott. Ezután minden páchoz valót beraktam a mixerbe és összeturmixoltam, majd a húsokat szépen megkenegettem, és eltettem mindent a hűtőbe kb. 2 órányi időre.



Időközben a zöldségeket összevágtam és olívaolajjal összekevertem, megsóztam, borsoztam majd 200 fokra sütőbe tettem, kb. fél órára.





Fél óra múltán kivettem mindent a sütőből, a húsokat kivettem a hűtőből és szépen ráhelyeztem a szeleteket a zöldségágyra. Visszatettem a sütőbe mindent, miután a húsok felső fele megbarnult, kivettem a tepsit, a húsokat megfordítottam. Utána addig hagytam az ételt sülni, amíg minden szépen összesült- Vigyázni kell, hogy ne száradjon ki a hús, ezért én nem sok vizet szoktam a zöldségek alá tenni csak egy borospohárnyit, mert nem szabad nagyon sokat sütni, csak azért hogy elpárologjon a sok lé, mert akkor kiszárad a hús.



Jó étvágyat! :)

Egyéb karajos ételeim:

Boros, mustáros karaj
Bormártásos rövidkaraj
Klasszikus, szénen sütött karajszeletek (be kellemes emlékek ..)
Mézes disznósült (egyben sült karaj) 





Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..