Skip to main content

Samos-i karácsonyi eledelek

Samos egy Görögországhoz tartozó sziget, mely az Égei tenger keleti részén található.
Samos-on is, mint Görögország legtöbb vidékén Karácsony előtt, legkésőbb Karácsony elő-napján, a háziasszonyok elkészítik a hagyományos görög édességeket, a melomakarono-t (diós szirupos stangli), a kurabie-t (mandulás hókifli), az elmaradhatatlan baklava-t (diós szirupos rakott rétes, jellegzetes keleti sütemény) és a jellegzetes Samos-i "katades"-t, ami hasonlít a kurabies-re de dióval készítik.


Samos-i "katades"
Samos szigetére is begyűrűzött az utóbbi években a szokás, mely szerint a téli ünnepek alatt pulykát is illik készíteni. Ez nem egy hagyományos ünnepi étel errefelé, de lassan nincsen család, ahol ne készítenének. Hagyományosa a Samos-iak mindig disznót tartottak, melyet nagy ünnepnapok előtt vágtak le és a húsát egészen a farsang beköszöntéig fogyasztották.
Karácsony első napján, a reggeli mise után szokás "hirini tigania"-t készíteni, ez nem más, mint kis darabokra vágott disznóhús (pörköltszerű), melyet olívaolajon hirtelen  kisütnek, megszórják különféle fűszerekkel, feltöltik borral és puhára párolják. Az asztalra még föltétlenül felkerül az előző napon elkészített kocsonya is, melyet egész Görögországban "pichti" néven ismernek és eléggé hasonló az általunk készített kocsonyához. A bőséges késői reggelit borral segítik lecsúszni, majd ez általában összefolyik az ünnepi ebéddel. Az ünnepi ebéd fő-fogása ma is, a zelleres disznóhús

Karácsony és Újév előtt, hasonlóan Görögország más vidékeihez, a gyerekek eljárnak betlehemezni.

Újévre föltétlenül kész kell legyen a "proventa". Ez egy édességtálat jelent Samos-on (máshol lakodalmi kenyeret), melyet a háziasszonyok az anyósuknak és násznagyaiknak, sógornőiknek küldenek, sokszor ez alapján ítélik meg az asszonyka konyhai tehetségét. A proventa-t általában vasilopita kóstoló is kíséri. A vasilopitát, a szilveszteri kalácsot természetesen itt is készítik, ahogyan mindenhol Görögországban.
Egy másik szokás, mely talán ugyancsak egész Görögországban jelen van, a gránátalma törés. Ez az én családomban is szokás, mindig megtartunk egy gránátalmát a fánkról, melyet Szilveszter éjszakáján, éjfél után, a küszöbre csapva eltörünk. A szétszóródó magok jelképezik a bőséget, melyet az Újévtől remél a család. 

Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..