Skip to main content

Részeges kevert

Hiába az egészséges étkezésre való törekvés, csak nem akarok arról leszokni, hogy a reggeli kávém mellé legyen valami édes és száraz harapnivaló. Így tegnap gyorsan összedobtam egy részeges kevert sütit, ami egy nagyon egyszerű és elég olcsó sütemény is. Nem kell sok hozzávaló, viszont fontos egy finom, édes bor. A legjobb egy Samos-i édes vagy a templomi úrvacsorás bor, én magyar Tokaji Aszuval készítettem, ettől lett egy karakteres aszus íze, úgyhogy aki ezt a típusú bort nem szereti, használjon hozzá egy semleges ízű, édes, fehér bort.



Hozzávalók:

5 tojás
2 csésze kristálycukor
1 csésze étolaj (nem olíva)
1 csésze édes fehérbor
2 1/2 csésze sütőporos finomliszt
kevés vanília vagy mastika opcionálisan, vagy bármi más ízesítő (én semmit nem tettem a fentieken kívül)

A tojásfehérjéket elkülönítettem a sárgájuktól. A fehérjékből kemény habot vertem. Mindig teszek pici sót vagy pár csepp citromlevet, így nagyon hamar nagyon kemény fehérjehabot kapok. A tojássárgákat mixerben alaposan összekevertem a cukorral, majd az olajjal és borral. Ezután kézzel hozzákevertem a lisztet - azért kézzel, mert a mixer nagy lisztfelhőt szokott csinálni és nem szeretem.. Miután alaposan összekevertem, ugyancsak kézzel és lassú, körkörös mozdulatokkal hozzákevertem a fehérjékből vert habot. Miután minden alaposan összekeveredett olajjal kikent formába öntöttem és kb. 1 órát sütöttem, eleinte 10 percet 200 fokon, majd a többi időt 180 fokon, középső rácson. Elég lett volna neki 5 perccel kevesebb sütés is, mert kicsit megkérgesedett, de nagyon finom, állandóan rájárunk, már kevesebb van meg mint a fele..



Comments

Vicuska said…
Antialkoholos kuglófot szoktam sütni, érdekes ez a verzió! Az alkoholos rész, úgy feltételezhető, hogy elpárolog, nem marad utóíz, vagy érződik? Az sem baj persze, csak kíváncsi vagyok az ízére :)

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..