Skip to main content

Görög és svéd szendvics

Erre a témára véletlenül "találtam", Enikő svédországi receptjét olvasva. A recepten csodálkozva, elkezdtem azon gondolkodni, itt melyik is a legismertebb és legjellegzetesebb szendvics, az, amelyiknek nevét minden részében ismerik az országnak. És rádöbbentem, hogy erről írni is kell pár szót.
Ugyanis a régi nagy görög öregek, de még a vidéki középkorúak is, nem szeretik a szendvicset. Teljesen modern kori behozatal, a hagyományos görög étrendben ennek nem volt helye. Ma is inkább a nagyvárosokban fogyasztják, irodákban és munkahelyeken, ahová legtöbbször rendelés után kerül. Otthonról a mai napig nagyon sokan kis ételdobozokban rendes ebédet visznek magukkal. A legtöbb cégnél van kis konyha, mikrohullámú sütővel és ebédlő, így egy otthonról hozott ebéd elfogyasztása nem okoz gondot.

Azt mindenki tudja, hogy az első szendvicset az angol gróf Sandwich Arthur tette ismertté. Ő nagy kártyabarát lévén, nem akart lemondani a has gyönyöreiről sem, így mindig  a kártyapartik alatt szép nagy adag szendvicseket készíttetett magának, amik eleinte csak 2 szelet kenyér közé helyezett vékony szelet húsból álltak. Persze a Sandwich család leszármazottai nem csak erről híresek. A negyedik Sandwich gróf, John Montaque volt az, aki a hírhedt Cook kapitány Csendes óceáni felfedezőútját fedezte anyagilag. A kapitány nem akart adós maradni és köszönete jeléül a legnagyobb felfedezett szigetcsoportot Sandwich grófról nevezte el, ez a mai Hawai szigetvilága. Két évszázadra rá, 2001-ben John Montaque egyik leszármazottja Angliában igazi szendvicshálózatot épített ki, az itt forgalmazott szendvicsek persze az eredeti Sandwich emblémát viselik büszkén magukon. Időközben ez a fajta eledel az egész világon elterjedt.
Jöjjön hát a Görögország egyik legismertebb szendvicse, melyet én is nagyon szerettem irodakukac koromban: a Club Sandwich.


Igen, körülbelül így néz ki mikor kihozzák dobozban a Club Sandwich-t.

Hozzávalók:
1 db szendvicshez
  • 3 szelet négyszögletes alakú "tost" kenyér (szeletekben árulják)
  • 1 szelet füstölt pulyka- vagy sertéssonka
  • 1 római saláta levél
  • 2-3 szelet paradicsom
  • majonéz
Elkészítés:
A kenyérszeleteket megpirítjuk a melegszendvicskészítőben. Utána az első szeletet megkenjük a majonézzel, majd ráhelyezzük a sajtszeletet és a salátalevelet. Erre  jön a második pirított szelet kenyér, melyre paradicsomszeleteket és a sonkát tesszük. Beborítjuk a harmadik szelettel és négybe vágjuk. Időközben krumplit sütünk, a szendvicset a sült krumplival szolgáljuk fel.
Persze itt is készítenek most már mindenféle szendvicset, de a svéd Landgång -l egyik sem veheti fel a  versenyt:)


forrás: recept.nu

A svéd "palló" szendvics, a Landgång, számomra nagyon érdekesnek és mit tagadjam, komplikáltnak:) tűnt.
Kedves chef barátnőm elmondása szerint, a palló szendvicset úgy építik fel, mint egy egész étkezést, kezdődik előétellel, folytatódik hússal és desszerttel végződik.

Hozzávalók:
1 személyre
  • 1 szelet kenyér (kb 20x8 cm)
  • vaj
  • főtt tojás 1 db karikára vágva
  • majonéz 1 ek
  • rák (garnéla) megpucolva kb 1-2 ek
  • citrom karika 1 db
  • friss kapor 1 ágacska
  • hidegen füstölt lazac 1 szelet
  • uborka karikára vágva 1-2
  • májpástétom, szeletelhető ½ szelet srégen vágva
  • "kornicons" mini ecetes uborka bevagdalva és szétnyitva mint egy legyező
  • füstölt sonka szelet felcsavarva
  • sajt szelet felcsavarva
  • brie szelet
  • szőlőszem
  • paradicsom cikk
  • saláta levél
  • mimózasaláta 1 ek

Svédországban árulnak speciel landgång kenyeret, az sokkal hosszabb mint két szelet egymás mellé téve. Puha, fehér kenyér aminek a széleit levágjuk majd megvajazzuk, utána a keskeny részénél elkezdjük felépíteni. Először a tojáskarikákat, erre a majonézt, rá a rákokat, ezt citrommal és kaporral díszítjük.
Utána a lazacot az ujjunk köré csavarva rózsává formáljuk, ezt a rákok mögé helyezzük. Ide jöhet egy uborkakarika, hogy színtörést csináljunk, mert a májpástétom következik és a kornicons. Ezután srégen keresztbe a sonkaszelet és a sajt szelet. Legutolsó szélére egy salátalevelet lehet tenni és erre a brie szeletet szőlővel díszítve. Egy evőkanál mimózasalátát teszünk a sonka-sajt szeletekre.
Mimózasaláta: majonéz, felvert tejszínhab, lecsöpögtetett gyümölcskoktél (konzerves), összevegyítve, ez egy egyszerűbb variáns.
Lehet még a díszítéshez csokros petrezselyemzöldet tenni kis ágacskákban, vékony csíkokra vágott színes paprikát.
A kenyérnek nem szabad látszania sehol, úgy helyezzük el a dolgokat rajta.
Smaklig måltid! .... ahogy a svédek kívánják a jó étvágyat. (szmaklig móltid)

forrás: hannaadolfsson.se

Köszönjük Enikő!

Comments

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..