Skip to main content

Tökmagos paleo kenyér

Ezt a kenyérkét már kétszer is megsütöttem, kevés változtatással. Legjobban rántottás reggelivel szeretek belőle egy szeletet enni :)




Hozzávalók:

* 5 tojás
* 10 dkg tökmag
* 2 ek mandulaliszt (házi gyártású, a mandulatej készítése után hátramaradt finom törmelék)
* 1 ek zsír vagy 1 pálinkás kupica olívaolaj (mindkettővel készítettem, az ízében vagy állagában nem találtam különbséget)
* 1 csapott tk szódabikarbonát
* 1 tk durvára vágott friss rozmaring levél (még virág is ment bele..)
* 1 tk szurokfű
* 1 tk kakukkfű
* 1 ek bazsalikom
* 1 tk chia mag vagy útifű maghéj
* 3-4 aszalt paradicsom apróra vágva
* 1/4 tk tengeri só


Tetejére:
* 2 ek tökmag

Elkészítés:

A tökmagot kismixerben megdarálom. A tojásfehérjéket csipet sóval kemény habbá verem, majd ez utóbbiba keverek mindent, óvatos mozdulatokkal, hogy a habot ne törjem össze. A maglisztek nem úgy viselkednek a habbal, mint a búzaliszt, nem szívják rögtön magukba, ezért valamennyire a tömegéből veszít a massza, de a sütőben szépen felnő megint. Sűrű, folyékony masszát kell kapjunk.
Ezt beöntöm egy 22x12 (külső méretek) hosszúkás tepsibe, amit előzőleg kibélelek sütőpapírral. 180 fokra előmelegített sütőben 50 percet sütöm, majd rácsra teszem teljes kihűlésig. Kihűlés után hűtőben tartom, sütőpapírba csomagolva egy nylonzacskóban. Egy hetet is eláll.








Comments

Myllarta said…
Köszönjük a receptet! Ma este készült a kenyér, nagyon finom lett - úgy is, hogy szurokfű nem volt itthon. Legközelebb teszünk bele olajbogyót is, ártani biztosan nem fog neki :)
Agni said…
Örülök, hogy ízlett :)

Popular posts from this blog

Fügelekvár (Μαρμελάδα σύκο)

No itt az első aktuális beírás. Az utóbbi időben gyűjtögető életmódot folytatok:) Begyűjtök és elteszek:) Sajnos fügefa nincs a kertben és az udvaron. Férjem-uram semmiképpen nem akart, mert hogy olyan erősek a gyökerei, hogy később csak gondot okoznának a kertben vagy akár a ház alapjainál. Ugyanilyen okból nincsen eperfánk. Mindkettő miatt mindig szomorú vagyok, mikor eszembe jut, mert ez a két legnagyobb természetes árnyékot nyújtó nemesített fa Görögországban és annyira szerettem volna velük beárnyékolni a kertet. De végülis ami fa-dolog, azt ráhagyom, így fügefa nincs. Van viszont a környéken dögivel, úton útfélen. Nem mindegyiken van jó vagy bő gyümölcstermés, de sokszor kisebb nyeszlett fákon meglepően sok és jó minőségű füge terem. 

Bujurdi (Μπουγιουρντί)

Apu és a babgulyás A mai babgulyás mellé, amit mindig szigorúan görögösen készítek, ami elsősorban azt jelenti, húsmentesen, készítettem kiegészítésképpen egy bujurdit . A bujurdi többféle lehet, a legismertebb  a paprika és feta sütőben. Leírom azt a változatot, amit mi nagyon szeretünk és bármilyen hamar összecsapott ebéd méltó kiegészítése (már ha éppen akadnak otthon hozzávaló alapanyagok).

Kecskesült

Görögország legtöbb vidékén ünnepi asztal része általában a kecskesült, időszaktól függetlenül. Lehet az karácsonyi vagy Húsvéti (főleg) asztal, vagy bármilyen öröm megünneplésére rendezett vendéglátás, a kecskesült mindig megállja a helyét az ünnepi asztalon, de a hétköznapokban is. Nem csoda, hisz rengeteg a kecske a sziklás, kopár hegyeken, főleg a szigeteken. Ezek a kecskék, melyek szabadon vannak tenyésztve, valami elképesztő tehetséggel másznak fel a  legmagasabb hegyek, legmeredekebb sziklafaira is. Húsuk talán a legegészségesebb, hisz növényekkel táplálkoznak, különlegesen szereik az olívafa leveleit. Már leírtam a kecskesült készítését ( kecskesült 1 , kecskesült 2 , kecskesült 3 ) így most csak a képeket mutatom meg. Én nagyon szeretem, ünnepekkor előszeretettel készítem, nagyon "hálás" étel, nem lehet csalódni benne, ráadásul  csak bedobom a sütőbe és ottfelejtem..